15:29 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Cinci fotbalişti de la FC Viitorul au jucat în dubla dintre România şi Ungaria. Unul dintre ei a fost căpitan

23 Mar, 2021 00:00 2695 Marime text
  • Cele două partide dintre echipele Under-18 ale României şi Ungariei s-au jucat în ţara vecină.

Echipa națională de fotbal Under-18 a României (formată din jucători născuți după 1 ianuarie 2003) s-a confruntat în două jocuri de verificare cu selecţionata similară a Ungariei.

Ambele confruntări au avut loc în ţara vecină. Primul meci s-a încheiat la egalitate, 1-1, în timp ce ultima dispută le-a revenit maghiarilor cu scorul de 2-1. În cele două întâlniri, selecţionerul României, Adrian Văsâi, a utilizat cinci fotbalişti de la FC Viitorul: Gabriel Dănuleasa, Bogdan Lazăr, Dan Sîrbu, Roberto Mălăele și Ștefan Bodișteanu.

Aceştia au evoluat astfel:

În meciul Ungaria - România 1-1

Gabriel Dănuleasa - fundaș central, a fost titular și a jucat tot meciul;
Bogdan Lazăr - fundaș stânga, a fost titular și a jucat tot meciul;
Dan Sîrbu - mijlocaș defensiv, a fost căpitanul echipei și a jucat până în minutul 64;
Roberto Mălăele - mijlocaș, a fost titular și a jucat până în minutul 64;
Ștefan Bodișteanu - atacant, a fost titular și a jucat până în minutul 73.

În meciul Ungaria - România 2-1

Gabriel Dănuleasa - fundaș central, a fost titular și a jucat până în minutul 75;
Bogdan Lazăr - fundaș stânga, a fost titular și a jucat până în minutul 35;
Dan Sîrbu - mijlocaș defensiv, a fost titular și a jucat până în minutul 55, purtând şi în acest meci banderola de căpitan;
Roberto Mălăele - mijlocaș, a intrat pe teren în minutul 75;
Ștefan Bodișteanu - atacant, a fost titular și a jucat până în minutul 45.

Sursa foto: frf.ro

Citeşte şi:

UPDATE
Cinci fotbalişti de la FC Viitorul, convocaţi pentru meciurile României cu Ungaria