14:44 27 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Calificări pentru Campionatul European 2024 Denis Alibec, marcator pentru România în egalul cu Israel

10 Sep, 2023 00:06 1309 Marime text

Echipa națională de fotbal a României a susținut meciul de pe teren propriu cu Israel, din preliminariile Campionatului European din 2024, iar partida s-a încheiat la egalitate, 1-1.

România a condus cu 1-0 la pauză, prin golul din minutul 27 al fostului atacant al Farului Constanța, Denis Alibec, în timp ce Israel a punctat prin Gloukh (min. 53).

Cele două echipe, aflate pe locurile 2 și 3 în clasament, erau despărțite de un punct înaintea partidei, iar România spera să mărească distanța, printr-o victorie. Însă lucrurile au stat cu totul altfel, iar tricolorii au jucat slab și au tremurat și pentru acest rezultat, Israel fiind irezistibilă în partea secundă.

Dintre cei doi jucători ai campioanei României, Farul Constanța, convocați, portarul Marian Aioani, a fost rezervă, iar mijlocașul Tudor Băluță nu a fost oprit în lot pentru acest meci.

România: 12. Moldovan – 4. Manea, 3. Drăgușin, 15. Burcă, 11. Bancu – 18. R. Marin, 6. M. Marin (19. Olaru, 64), 10. Stanciu-cpt. (8. Cicâldău, 87) – 23. Sorescu (21. Moruțan, 56), 7. Alibec (9. Pușcaș, 65), 20. Coman (13. Mihăilă, 56). Selecționer: Edward Iordănescu.

Rezerve: 1. Târnovanu, 16. Aioani – 2. Rațiu, 5. Screciu, 14. I. Hagi, 17. Rus, 22. Camora.

În celelalte două meciuri din această seară din grupa României: Kosovo - Elveția 2-2 (Elveția fiind egalată în prelungiri) și Andorra - Belarus 0-0.

Clasament: 1. Elveția – 11p, 2. România – 9p, 3. Israel – 8p, 4. Belarus – 4p, 5. Kosovo – 4p, 6. Andorra – 2p.

În următorul meci din preliminarii, România joacă tot pe teren propriu, marți, 12 septembrie, de la 21.45, cu Kosovo (în direct la Antena 1).

Sursa foto: Facebook (Echipa națională de fotbal a României)