15:23 28 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Baschetbaliștii de la CSM Constanța și-au luat revanșa în fața CS Vâlcea 1924 (GALERIE FOTO)

17 Dec, 2023 09:44 870 Marime text

În etapa a 13-a a Ligii Naționale de baschet, grupa B, CSM Constanța a jucat pe teren propriu cu CS Vâlcea 1924

Învingători în runda trecută, la Focșani, jucătorii de pe litoral, antrenați de Dan Fleșeriu, aveau un moral foarte bun și vizau revanșa pentru meciul cedat în tur, la Râmnicu Vâlcea.

CSM Constanța avea și ascendentul victoriei din turneul preliminar al Cupei României, success obținut în septembrie 2023, în Sala Sporturilor „Simona Amânar“ din Constanța.

Iar echipa de pe litoral a câștigat și meciul de campionat de acum, scor 81-58.

CSM Constanța a condus și la pauză, cu 44-29, iar pe sferturi scorul în disputa Constanța – Rm. Vâlcea a fost 19-17, 25-12, 13-21, 24-8.

Pentru echipa gazdă au marcat Bryan Griffin – 17p, Rolland Torok – 14p, Vytenis Cizauskas – 13p, Kyndall Hill – 12p, Cedric Henderson jr. – 12p, Mario Lazar – 7p și Dragoș Diculescu – 6p.

Ne mărim echipa! Nu, încă nu facem angajări, doar ne-a anunțat Rolland Török după această victorie că vom fi mai mulți.

Victorie la peste 20 de puncte iar Rolland Török va fi tătic din nou!

CSM Constanța câștigă cu 81-58 (44-29) și își ia revanșa în duelul cu CS Vâlcea 1924, după o evoluție solidă la Sala Sporturilor.

Meciul din etapa a 13-a a Ligii Naționale Getica ’95 a fost controlat cu autoritate de baschetbaliștii noștri în sferturile 2 și 4, ultimul parțial fiind adjudecat cu 24-8!

Au încheiat meciul în double double Bryan Griffin, cu 17 puncte, 11 recuperări și 4 pase decisive, dar și Kyndall Hill, cu 12 puncte, 13 recuperări și două pase decisive. Evoluții foarte bune și pentru Torok 14p (6 recuperări, 5 pase decisive), Cizauskas 13p (4, 5) și Henderson Jr 12p (8, 0). Lazar 7p, Diculescu 6p, Oprean, Gribinic și Duffy au pus și ei umărul la cea de-a 6-a victorie din acest sezon pentru echipa antrenată de Dan Fleșeriu și Valentin Boian.

Felicitări, jucătorilor și staff-ului! Mulțumiri, spectatorilor care au susținut echipa!, este mesajul CSM Constanța.

Pentru CSM Constanța urmează restanța din etapa a 7-a, cu SCMU Craiova, miercuri, 20 decembrie 2023, de la ora 18.00, în Sala Sporturilor „Simona Amânar“, iar apoi meciul în deplasare cu CSM Oradea și ultima apariție din acest an pe teren propriu, partida de acasă cu BC CSU Sibiu, sâmbătă, 30 decembrie 2023, de la ora 18.00.

Sursa foto: Facebook (CSM Constanța Baschet)