10:34 27 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Baschetbaliștii de la CSM Constanța, înfrângere cu CSO Voluntari. Diferența s-a făcut în primul sfert

11 Feb, 2024 08:20 734 Marime text

În cea de-a treia etapă din Top 10 Liga Națională de baschet, echipa masculină CSM Constanța a avut parte de un meci greu pe terenul echipei ilfovene CSO Voluntari, oaspeții cedând cu scorul de 76-87 (la pauză 41-54).

Diferența s-a făcut practic în primul sfert, câștigat de gazde la 14 puncte. Echipa antrenată de Dan Fleșeriu și Valentin Boian a revenit și chiar a câștigat sferturile 2 și 4, ambele însă la limită, neputând contesta succesul adversarilor.

Pe sferturi, scorul în meciul CSO Voluntari - CSM Constanța a evoluat astfel: 30-16, 24-25, 12-12, 21-23.

De la echipa oaspete Mario Lazar a terminat meciul în double double, cu 11 puncte și 12 recuperări, în timp ce Cedric Henderson Jr a fost cel mai bun marcator, cu 18 puncte (3 recuperări, 2 pase decisive), secondat de Jorden Duffy, cu 14 puncte (7 recuperări, 6 pase decisive).

Au mai evoluat: Hill 9p (4 recuperări), Griffin 8p (6 recuperări), Torok 6p, Gribinic 4p, Cizauskas 4p, Scott 2p, Oprean, Jeles.

În clasament, formația de pe litoral se află pe locul 7, cu 15 puncte, având patru victorii și șapte înfrângeri.

Pentru CSM Constanța urmează un nou meci dificil, pe litoral, contra campioanei U BT Cluj-Napoca, liderul neînvins al Grupei 1-10 din Liga Națională, cu 22 de puncte în 11 meciuri.

Partida e programată sâmbătă, 2 martie 2024.

Sursa foto (cu rol ilustrativ): Facebook (CSM Constanța Baschet)

CSM Constanța, victorie cu Rapid București, într-o atmosferă incendiară (GALERIE FOTO)