06:16 19 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

UPDATE Baschetbalistele de la Phoenix Constanţa au acces în Liga Naţională

27 May, 2018 11:30 2439 Marime text
Echipa feminină de baschet Phoenix Constanţa a acces în Liga Naţională, cu un meci înainte de încheierea turneului final al Ligii 1, care se dispută la Târgovişte.

Jucătoarele pregătite de Predrag Stanojcic şi Dan Constantinescu au înregistrat victorii în primele două partide, iar astăzi, de la ora 13.00, va juca împotriva formaţiei CSM Târgovişte, în finala turneului.

A doua victorie a fost obţinută în partida cu Rapid Bucureşti, scor 74-64 (36-31 la pauză, iar pe sferturi 17-16, 19-15, 16-22 şi 22-11).

Pentru echipa de pe litoral au înscris Chelsea Douglas - 21 de puncte, Bianca Fota - 21, Selena Kirberg - 12, Jassany Williams - 10, Ecaterina Armanu - 6 şi Teodora Armanu - 4.

UPDATE:

Phoenix Constanța a cedat la mare luptă în finală, după prelungiri, scor 68-71. Astăzi, după zece ani de la prima medalie la Campionatul Național de mini-baschet, CS Phoenix repetă istoria, de data aceasta cu echipa de senioare, câștigând argintul în Liga 1. Pentru echipa de pe litoral au marcat în partida cu CSM Târgoviște Jassany Williams - 20 de puncte, Chelsea Douglas -  18, Selena Kirberg - 10, Mădălina Geleriu - 8, Bianca Fota - 6, Ecaterina Armanu -  4 şi Teodora Armanu - 2.

Sursa foto 1 (cu rol ilustrativ): ZIUA de Constanţa