18:08 28 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Baschetbalistele de la CSM Constanța, succes în deplasare cu FCC Baschet UAV Arad (GALERIE FOTO)

25 Sep, 2023 09:44 1049 Marime text

Echipa feminină de baschet CSM Constanța a debutat cu dreptul în noul sezon, impunându-se în primul meci oficial, în deplasare cu FCC Baschet UAV Arad, în derby-ul din optimile Cupei României, scor final 74-71.

Baschetbalistele de pe litoral au condus și la pauză, cu 36-33, scorul pe sferturi în duelul Arad Constanța fiind 17-18, 16-18, 18-21 și 20-17. .

Cu Kristina Higgins, Ioana Ghizilă, Dragana Zivkovic și Annemarie Gödri-Părău principale arme în atac, echipa noastră obține un prim succes important în dubla întâlnire cu echipa cu care în sezonul precedent ne-am luptat pentru medalii în Liga Națională.

Fetele antrenate de Alexandru Olteanu au câștigat primele trei sferturi, însă la diferențe foarte mici, și l-au cedat pe ultimul la trei puncte, astfel încât, CSM Constanța și-a asigurat victoria la limită, este mesajul CSM Constanța.

Pentru CSM Constanța au evoluat: Higgins 15p, 8 recuperări, Ghizilă 13p, 3 recuperări, Zivkovic 12p, 4 recuperări, Annemarie Gödri-Părău 11p, 3 pase decisive, Gabriela Mărginean 10p, 2 recuperări și 2 pase decisive, Croitoru 5p, 2 recuperări, Koizar 3p, 3 pase decisive, Podar 3p și 3 pase decisive, Irimia 2p și 3 recuperări, Orban, D. Fota, B. Fota.

CSM Constanța va juca returul cu FCC Baschet UAV Arad pe 7 octombrie 2023.

Sursa foto: Facebook (CSM Constanța Baschet)

CSM Constanța va înfrunta în grupele EuroCup Women și Galatasaray, finalistă în ediția trecută!