14:10 28 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Baschet „Seară magică“! CSM Constanța a început faza a doua a Ligii Naționale cu o victorie la 46 de puncte (GALERIE FOTO)

28 Jan, 2024 10:28 818 Marime text

Echipa masculină de baschet CSM Constanța a debutat cu dreptul în faza a doua a Ligii Naționale (grupa 1-10), înregistrând o victorie categorică, la 46 de puncte, în duelul de pe teren propriu cu Dinamo București.

Baschetbaliștii antrenați de Dan Fleșeriu și Valentin Boian au câștigat cu 98-52 (47-22), scorul pe sferturi fiind 19-16, 28-6, 26-19 și 25-11.

O seară magică la Sala Sporturilor! În fața unui public minunat, care a vibrat la fiecare reușită a favoriților, spectacolul a început înainte de pauză și a continuat în repriza secundă, controlată la fel de autoritar de băieții noștri.

Bryan Griffin a încheiat meciul în double double, cu 18 puncte și 15 recuperări!, în timp ce Cedric Henderson Jr a fost coșgeterul partidei, cu 25 de puncte marcate. Hill 13p, Duffy 12p, Torok 11p, Cizauskas 6p, Gribinic 6p, Lazar 4p și Oprean 3p au pus și ei umărul la victorie, iar Balan, Jeles și Omer au prins minute bune pe teren în această victorie de pus în ramă! Felicitări, jucătorilor și staff-ului!

Mulțumiri, spectatorilor pentru susținere și atmosfera extraordinară creată la Sala Sporturilor!, este mesajul clubului de pe litoral.

CSM Constanța are trei victorii și avansează în clasament, iar în etapa viitoare joacă din nou pe teren propriu, sâmbătă, 3 februarie 2024, contra lui Rapid București.

Sursa foto: Facebook (CSM Constanța Baschet)

CSM Constanța, din grupa B în Top 10 Liga Națională. Duel strâns cu FC Argeș Pitești, decis pe final (GALERIE FOTO)