21:14 28 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Baschet CSM Constanța, victorie și cu CSU Olimpia Brașov. Parcurs perfect pentru vicecampioana României (GALERIE FOTO)

12 Jan, 2024 22:37 1119 Marime text

Echipa feminină de baschet CSM Constanța, vicecampioana României, a susținut vineri, 12 ianuarie 2024, primul meci al anului pe teren propriu în campionat, contra CSU Olimpia Brașov.

Partida s-a încheiat cu succesul gazdelor, scor 97-78 (59-34), CSM Constanța menținându-și parcursul perfect în Liga Națională Getica ‘95.

Echipa de pe litoral s-a impus la capătul unui meci în care junioara Irina Macovei a înscris un buzzer beater la ultima fază a partidei!

A fost cea de-a opta victorie pentru baschetbalistele de pe litoral! Fetele antrenate de Alexandru Olteanu au făcut spectacol!

Antrenată de selecționerul Dan Calancea, echipa brașoveană a profitat de relaxarea adversarelor și, după ce au câștigat sfertul 3, s-au apropiat la doar 7 puncte, 78-85. Însă vicecampioanele au avut sub control ultimul sfert și au încheiat cu un succes la 19 puncte diferență, aplaudat de publicul din Sala Sporturilor.

Gabriela Mărginean 23 puncte, 5 recuperări, 8 pase decisive, Anđela Delić 21p, 5 recuperări, 2 pase decisive și Alina Podar 21p, 5 pase decisive, au fost principalele realizatoare ale echipei constănțene. Au mai evoluat Higgins 11p, Irimia 10p, Godri-Părău 5p, Koizar 2p, Macovei 2p, Vaida 2p.

Pentru CSM Constanța urmează un meci dificil, în deplasare, cu FCC Baschet UAV Arad, sâmbătă, 20 ianuarie 2024, de la ora 18.00.

Sursa foto: Facebook (CSM Constanța Baschet)