13:37 27 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Baschet CSM Constanța, pas mare spre calificarea în play-off, după victoria din deplasare cu Dinamo (GALERIE FOTO)

15 Mar, 2024 20:33 752 Marime text

Echipa masculină de baschet CSM Constanța a câștigat astăzi, 15 martie 2024, pe terenul lui Dinamo București, scor 92-84 (45-48), iar jucătorii de pe litoral fac un pas mare spre calificarea în turneul play-off al Ligii Naționale Getica ’95!

Băieții noștri au întors rezultatul de la pauză în sfertul al 3-lea, pe care l-au câștigat cu 28-19, echipa antrenată de Dan Fleșeriu și Valentin Boian rămânând la conducere până la final. Jorden Duffy a fost “on fire”, necruțător la aruncările de la distanță, cu 5/7x3p și un total de 29 de puncte, două recuperări și 6 pase decisive!, se arată pe pagina de Fcaebook a CSM Constanța.

Henderson Jr l-a secondat pe Jorden Duffy, cu 22p, 3 recuperări și 6 pase decisive, în timp ce Hill a încheiat meciul în double double, cu 15p, 11 reuperări și 4 pase decisive!

Au pus umărul la cea de-a șasea victorie în Top 10 alți șase jucători: Török 9p (6 recuperări, 2 pase decisive), Lazar 6p (3, 2), Čižauskas 5p (1, 0), Oprean 3p (1, 2), Gribinic 3p (1, 3), Scott (1, 2).

Felicitări, jucătorilor și staff-ului! Echipa noastră a urcat pe locul 4, temporar, cu 20 de puncte, este mesajul CSM Constanța.

Pentru formația de la țărmul mării urmează un nou meci în deplasare, tot în capitală, cu Rapid București, miercuri, 20 martie 2024, de la ora 19.00.

Sursa foto: Facebook (CSM Constanța Baschet)

CSM Constanța, opțiune serioasă pentru Final 8, după victoria de senzație cu CSM Corona Brașov (GALERIE FOTO)