03:13 28 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Baschet CSM Constanța, debut de succes în noua ediție a Ligii Naționale (GALERIE FOTO)

23 Sep, 2023 20:42 1127 Marime text

La o săptămână după ce au obținut calificarea în turneul Final 8 al Cupei României, baschetbaliștii de la CSM Constanța au debutat, sâmbătă, 23 septembrie 2023, în sezonul 2023/2024 al Ligii Naționale Getica 95.

În prima etapă a Grupei B, echipa antrenată de Dan Fleșeriu a dat piept, în Sala Sporturilor „Simona Amânar“ din Constanța, cu CSM Târgu Mureș, iar gazdele au înregistrat o victorie, scor 84-70.

CSM Constanța a câștigat toate cele patru sferturi.

La pauză, a fost 44-39, iar pe sferturi scorul în disputa Constanța – Tg. Mureș a fost 21-20, 23-19, 18-16, 22-15.

Pentru echipa învingătoare au marcat Jorden Duffy – 20p, Rolland Torok – 15p, Cedric Henderson Jr. – 13p, Andrei Oprean – 12p, Dragoș Diculescu – 10p, Kyndall Hill – 6p, Bryan Griffin – 6p și Mario Lazăr – 2p.

Baschetbaliștii noștri au fost superiori adversarilor în toate cele 4 sferturi. Băieții lui Dan Fleșeriu au aruncat inspirat de la distanță, mai ales prin Oprean (4x3p), în timp ce Henderson Jr a avut cel mai bun procentaj la coșurile de 2p, cu 5 reușite din 7.

Griffin a impresionat în apărare, cu 18 recuperări, în timp ce Duffy a fost omul numărul unu în atac, cu 20 de puncte și 7 pase decisive (4 recuperări)! Foarte bun și Torok, cu 15p, 4 recuperări și 3 pase decisive. Au mai punctat Henderson Jr 13p, Oprean 12p, Diculescu 10p, Griffin 6p, Hill 6p, Lazar 2p.

Felicitări, băieților și staff-ului! Mulțumim, fanilor pentru atmosfera superbă de la Sala Sporturilor!

Sâmbăta viitoare, pe 30 Septembrie, mergem la Ploiești pentru meciul cu CSM Baschet Petrolul, din etapa a 2-a LNBM Getica '95. Hai, Constanța!, este mesajul CSM Constanța.

Sursa foto: Facebook (CSM Constanța Baschet)