14:15 27 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Baschet CSM Constanța a pierdut meciul cu Rapid București, dar are avantajul rezultatelor directe în Top 10 (GALERIE FOTO)

20 Mar, 2024 21:48 759 Marime text

După victoria de pe terenul lui Dinamo București, în Top 10 al Ligii Naționale, echipa masculină de baschet CSM Constanța s-a deplasat astăzi, 20 martie 2024, în fieful lui Rapid București, pentru o nouă confruntare de foc.

Dacă, în meciul tur, CSM Constanța s-a impus cu Rapid București la diferență de 11 puncte, 81-70, de data aceasta victoria le-a aparținut gazdelor, la opt puncte, scor 92-84.

Condusă la pauză cu 13 puncte (37-34), echipa de pe litoral (antrenată de Dan Fleșeriu și Valentin Boian) a câștigat apoi cele două sferturi din partea secundă a partidei, însă nu a putut întoarce soarta întâlnirii.

Pe sferturi, scorul în meciul Rapid - Constanța a fost 23-19, 24-15, 22-25, 23-25.

CSM Constanța a avut o misiune grea în meciul din deplasare cu Rapid București, din etapa a XXV-a a Ligii Naționale Getica ‘95, Grupa 1-10. Condusă la pauză, 34-47, echipa antrenată de Dan Fleșeriu și Valentin Boian a revenit și a câștigat următoarele două sferturi, dar a cedat în cele din urmă, cu scorul de 84-92. Băieții noștri au redus diferența pe tabelă la 5 puncte, cu trei minute înainte de final, dar nu au reușit să conteste victoria gazdelor. În tur CSM Constanța se impusese la o diferență de 11 puncte fapt pentru care Constanța are avantajul rezultatelor directe în Top 10, se arată pe pagina de Facebook a CSM Constanța.

Henderson Jr, cu 24 de puncte (6 recuperări, 2 pase decisive) a fost principalul realizator, urmat de Duffy 20p (2, 6), Torok 9p (1, 0), Griffin 6p (7, 1), Oprean 6p (1, 1), Gribinic 6p, Lazar 5p (2, 0), Hill 4p (5, 0), Cizauskas 2p (4, 4) și Scott 2p (1, 1).

A fost a treia partidă consecutivă, departe de casă, pentru CSM Constanța, care se va reîntoarce pe teren propriu sâmbătă, 23 martie 2024, atunci când va primi vizita, de la ora 18.00, CSO Voluntari în Sala Sporturilor „Simona Amânar“ din Constanța.

Sursa foto: Facebook (CSM Constanța Baschet)

CSM Constanța, pas mare spre calificarea în play-off, după victoria din deplasare cu Dinamo (GALERIE FOTO)