12:14 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Baschet CSM Constanța a învins Steaua. Echipa de pe litoral, procentaj excelent la aruncările libere (GALERIE FOTO)

12 Dec, 2022 00:00 1456 Marime text

• Următorul meci pe care-l va susține CSM Constanța în LNBM este programat pe 23 decembrie, în deplasare.

O nouă victorie pentru echipa masculină de baschet CSM Constanța în Liga Națională. Jucătorii de pe litoral au întâlnit pe teren propriu Steaua București, de care au dispus cu 81-70.

CSM Constanța a condus și la pauză, scor 34-29, iar pe sferturi disputa Constanța - Steaua a evoluat astfel: 20-11, 14-18, 24-19, 23-22.

„Victorie pentru baschetbaliștii noștri la Sala Sporturilor, a patra în opt meciuri jucate sezonul acesta în Liga Națională! CSM Constanța a învins Steaua București după un meci pe care l-a controlat în totalitate. Băieții antrenați de Alexandru Olteanu și Valentin Boian au intrat la pauză în avantaj, 34-29, și-au mărit avantajul la 10 puncte după sfertul 3 și nu le-au mai dat nicio șansă adversarilor până la final. 16 puncte a fost diferența maximă de scor. Echipa a avut un procentaj excelent la aruncările libere, 90% (18/20) și unul bun la aruncările de două puncte, 57% (21/37). Nate Johnson a încheiat meciul cu 18 puncte, 5 recuperări și 4 pase decisive, iar Mario Lazăr (16p / 9 recuperări), Jarid Rhodes (16p / 6 recuperări, o pasă decisivă) și Vytenis Cizauskas (12p / 4 / 6) au fost și ei în prim-plan. Au mai jucat: Jakob Cebasek (8 / 6 / 1), Dani Mâinea (6 / 5 / 0), Vlad Corpodean (5 / 1/ 1) și Andrei Oprean (0 / 5/ 4). Mulțumim tuturor pentru sprijinul din această seară, mulțumim Constanța!“, este mesajul clubului de pe litoral.

Următorul meci pe care-l va susține CSM Constanța în LNBM este programat pe 23 decembrie, în deplasare, de la ora 18.00, cu CSM Galați. În Sala Sporturilor „Simona Amânar“ din Constanța baschetul continuă cu Liga Națională de Baschet Feminin și Cupa României la Baschet Masculin, Grupa B.

Sursa foto: Facebook (CSM Constanța Baschet)

CSM Constanța a pierdut meciul cu Dinamo la diferență de două puncte (GALERIE FOTO)