01:48 29 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Baschet CSM Constanța a cedat în fieful campioanei României (GALERIE FOTO)

29 Mar, 2024 22:32 696 Marime text
Sursa foto: Facebook (U-BT Cluj-Napoca)

Echipa masculină de baschet CSM Constanța a susținut astăzi, 29 martie 2024, meciul din antepenultima etapă a Grupei 1-10 a Ligii Naționale, întâlnind în deplasare campioana U-BT Cluj-Napoca, proaspăt câștigătoare a Cupei României și lider neînvins în Top 10.

Formația de pe litoral a avut o misiune dificilă în Polivalenta clujeană, în fața singurei echipe invincibile din acest sezon, susținută din tribune de 1.000 de spectatori.

Confruntarea s-a încheiat cu succesul gazdelor, scor 100-82 (60-34).

Băieții de pe litoral, antrenați de Dan Fleșeriu și Valentin Boian, au făcut un prim sfert bun, încheiat cu un deficit de numai 4 puncte, însă în setul doi echipa clujeană și-a mărit avantajul.

În partea secundă, oaspeții au recuperat o parte din deficitul înregistrat la pauză, mai ales datorită unui sfert 4 foarte bun.

Pe sferturi, întâlnirea Cluj-Napoca – Constanța a decurs astfel: 27-23, 33-11, 23-20, 17-28.

Pentru CSM Constanța au evoluat: Henderson Jr 18p (5 recuperări, 6 pase decisive), Scott 16p (3, 3), Cizauskas 13p (7, 4), Torok 12p (2, 0), Hill 10p (1, 3), Gribinic 5p (1, 2), Lazar 5p (3, 0), Oprean 3p (0, 3), Griffin (1, 1), Balan, Jeles.

Urmează un meci important pe teren propriu, cu CSM Corona Brașov, în care obiectivul nu poate fi decât victoria! Sâmbătă, 6 Aprilie, la Sala Sporturilor! Hai, Constanța!, este mesajul CSM Constanța.

CSM Constanța, învinsă de CSO Voluntari (GALERIE FOTO)