21:53 29 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Baschet CSM Constanța a câștigat primul meci cu FCC UAV Arad din finala Ligii Naționale (GALERIE FOTO + VIDEO)

15 Apr, 2024 21:08 922 Marime text

Echipa feminină de baschet CSM Constanța, vicecampioana în exercițiu a României, a început cu dreptul finala Ligii Naționale, pe care o dispută în sistemul 3 din 5 cu FCC Baschet UAV Arad, fostă și multiplă campioană a României.

Prima partidă dintre cele două formații s-a jucat astăzi, 15 aprilie 2024, la Constanța, iar gazdele, antrenate de Alexandru Olteanu, Alina Șerban și Volha Tămîrgeanu, s-au impus cu 72-65.

CSM Constanța a condus și la pauză, scor 43-27, iar pe sferturi scorul în disputa Constanța – Arad a fost 21-11, 22-16, 12-24, 17-14.

Al doilea meci din serie se joacă miercuri, 17 aprilie, de la ora 19.00, tot la Constanța, iar disputele doi și trei au fost programate la Arad, pe 23 și 25 aprilie.

Dacă va fi necesar și jocul decisiv, acesta se va juca la Constanța, pe 27 aprilie.

Formația de pe litoral are avantajul de a susține mai multe meciuri pe teren propriu, întrucât a fost câștigătoarea sezonului regular.

CSM Constanța deschide Finala Ligii Naționale de Baschet Feminin Getica 95 cu o victorie și conduce cu 1-0 la general.

Echipa noastră câștigă cu 72-65 primul meci din Sala Sporturilor, după 40 de minute în care s-a aflat în permanență la conducere! Fetele antrenate de Alexandru Olteanu, Alina Șerban și Volha Tămîrgeanu au gestionat bine și tentativa arădencelor de a întoarce soarta partidei, accelerând spectaculos de la 57-56 la 66-56, în ultimul sfert, cu Gabriela Mărginean și Sigrid Koizar în prim-plan.

Koizar a încheiat în double double, cu 13 puncte, 10 recuperări și două pase decisive, în timp ce Mărginean a reușit 14 puncte, 3 recuperări și 3 pase decisive. Au pus umărul la victorie și Jones 13p (4 recupeări, 3 pase decisive), Miskiniene 12p (5, 0), Higgins 8p (10, 1), Podar 5p (2, 2), Irimia 3p (2, 1), Ghizilă 2p (5, 3), Zivkovic 2p (2, 0), Godri-Părău.

Felicitări, jucătoarelor și staff-ului! Mulțumim tuturor celor care ne-au susținut astăzi în Sala Sporturilor, unde ne întoarcem miercuri pentru meciul 2 al finalei! Haideți să umplem tribunele la ora 19.00!

Meciul va fi LIVE pe aplicația CSM Constanța (Google App & App Store), pe site-ul www.csmconstanta.ro, la secțiunea LIVE TV, pe facebook-ul CSM Constanța Baschet și pe youtube-ul FRB TV. Hai, Constanța!, este mesajul CSM Constanța.
În video, declarațiile de la finalul partidei ale jucătoarelor Gabriela Mărginean, Sigrid Koizar, ale antrenorului Alexandru Olteanu (CSM Constanța) și ale jucătoarei Andreea Mititelu (FCC Baschet UAV Arad).

Sursa foto: Facebook (CSM Constanța Baschet)

CSM Constanța începe finala Ligii Naționale. Primele două meciuri, pe litoral. Intrarea este liberă!