01:31 28 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Baschet Condusă la pauză, CSM Constanța a revenit și a învins în deplasare Petrolul (GALERIE FOTO)

30 Sep, 2023 20:52 1088 Marime text

Baschetbaliștii CSM Constanța au disputat astăzi, 30 septembrie 2023, primul lor meci în deplasare din noul sezon competițional.

Învingători în etapa de debut a Ligii Naționale de Baschet Masculin Getica ’95, 84-70 pe teren propriu, cu CSM Târgu Mureș, băieții antrenați de Dan Fleșeriu au mers cu un moral excelent la Ploiești, pentru disputa cu CSM Baschet Petrolul.

Iar partida s-a încheiat cu victoria echipei de pe litoral, scor 88-83, după ce gazdele au condus însă la pauză cu 48-41.

După un început solid de meci, baschetbaliștii CSM Constanța au intră cu un deficit de 7 puncte la pauză, după 29-24 și 12-14 în primele două sferturi.

Oaspeții au condus și cu 10 puncte în primul sfert, apoi s-au menținut la timona partidei în primele 7 minute ale sfertului secund.

De la 38-29, în favoarea lor, Torok & comp n-au mai reușit decât 3 puncte, în timp ce prahovenii au înscris 19! Griffin a ieșit la rampă, cu 15 puncte și 8 recuperări. Au mai punctate: Diculescu 7p, Henderson Jr 6p, Duffy 5p, Hill 3p, Torok 3p, Cizauskas 1p, Lazar 1p.

În partea secundă a meciului, CSM Constanța a câștigat ambele sferturi, cu 24-17 și 23-18, reușind victoria.

Pentru formația vizitatoare au înscris Bryan Griffin – 20p, Dragoș Diculescu – 18p, Kyndall Hill – 15p, Cedric Henderson jr. – 14p, Rolland Torok (cpt.) – 7p, Jordan Duffy – 5p, Vytenis Cizauskas – 5p Andrei Oprean – 3p și Mario Lazăr -  1p.

Primul meci în deplasare pentru CSM Constanța în acest sezon aduce a doua victorie pentru băieții antrenați de Dan Fleșeriu și Valentin Boian.

Jucătorii noștri au gestionat foarte bine finalul, Henderson Jr, Diculescu și Hill, mână sigură la aruncările libere, punând puncte prețioase pe tabelă în ultimele 3 minute.

Griffin a încheiat meciul în double double, cu 20 de puncte și 12 recuperări, secondat de Diculescu, cu 18p, 3 recuperări și 5 pase decisive.

Au mai punctat: Henderson Jr 14p (6 recuperări, 3 pase decisive), Hill 15p (4 recuperări), Torok 7p, Duffy 5p, Cizauskas 5p, Oprean 3p, Lazar 1p. Felicitări, jucătorilor și staff-ului!

Urmează un meci acasă, Miercuri, 10 Octombrie, cu CSM 2007 Focșani. Hai, Constanța!, este mesajul CSM Constanța.

Sursa foto: Facebook (CSM Constanța Baschet)

CSM Constanța, debut de succes în noua ediție a Ligii Naționale (GALERIE FOTO)