17:35 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Axiopolis Cernavodă s-a calificat în turul doi național al Cupei României

18 Aug, 2022 09:36 2042 Marime text

Echipa de fotbal Axiopolis Cernavodă, din Liga a 4-a a județului Constanța, își continua parcursul deosebit în Cupa României, ediția 2022/2023.

Campioană regională, formația pregătită de Petre Grigoraș a jucat apoi în faza întâi națională a competiției, în care a întâlnit pe teren propriu, pe stadionul „Ideal“ din Cernavodă, în nocturnă, Gloria Albești (Liga a 3-a).

Partida s-a încheiat cu victoria lui Axiopolis, scor 2-1 (Alexandru Grigoraș, Victor Alecu / Mădălin Anton), succesul asigurându-i formației gazdă calificarea în turul secund.

Pe final, în minutele de prelungire, din pricina unei pene de curent, nocturna stadionului a cedat, dar a fost pus în funcțiune generatorul și meciul a fost dus la bun sfârșit.