08:15 19 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Axiopolis Cernavodă a învins clar Victoria Traian și se menține pe podium în Liga a 3-a

17 Mar, 2018 19:41 2852 Marime text
Etapa a 16-a din seria secundă a Ligii a 3-a la fotbal i-a adus, astăzi, o nouă victorie formației Axiopolis Cernavodă, care a învins pe teren propriu ultima clasată, Victoria Traian.

Echipa brăileană nu acumulase niciun punct până la acest meci și a rămas în continuare numai cu înfrângeri.

Antrenată de Ionel Melenco, Axiopolis s-a impus cu 4-0 (1-0), golurile fiind marcate de Richardo Mihalache (3, din penalty), Beșleagă (60), Moise (74) și Vieru (78). În urma acestui succes, echipa din Cernavodă a ajuns la 35 de puncte și ocupă în continuare locul trei în clasament, la trei lungimi în urma primelor două clasate, Progresul 1944 Spartac și SSC Farul Constanța.

Echipa gazdelor din meciul cu Victoria Traian a fost: Nanu - A. Rusu, Zaharia, Andrescu, L. Gheorghe - Vieru, Moldoveanu (63 M. Hristu) - Beșleagă (76 V. Hristu), Fotescu (67 Loloț), R. Mihalache - Moise (79 Dumitrescu).

Noi ne-am făcut jocul nostru, dar oaspeții s-au agățat de orice situație și s-au folosit de orice tertip. Au protestat excesiv. Prima repriză s-a prelungit cu cinci minute. În minutul 35, Victoria a rămas în zece oameni, după o eliminare, a declarat Gheorghe Stănculescu, președintele secției de fotbal a clubului din Cernavodă.

În celelalte meciuri din etapă s-au înregistrat rezultatele:

FC Voluntari II - CSM Râmnicu Sărat 0-0
Sportul Chiscani - Delta Dobrogea Tulcea 3-2 (Marius Coman 50, 55, Marian Iordache 69 – din penalty / Marian Popescu 60, Andrei Ioniţă (71)
FCSB II - Înainte Modelu 3-2 (Cosmin Prăsacu 11, Mihailo Mitrov 19, Robert Gavrilă 53 / Constantin Clătinici 22, Florin Codrean 43)
Agricola Borcea - SSC Farul Constanţa 0-3 (George Călinţaru 4, 28, Claudiu Dragu 49)
Unirea Slobozia - Progresul Spartac 2-2 (Florin Cazan 2, Adrian Răduca 4 / Mircea Donca 63, Leonard Boiangiu 70)
CSM Olteniţa - Metalul Buzău 0-2 (Valentin Lungoci 50, 73).

Clasament: 1. Progresul 1944 Spartac - 38p, 2. SSC Farul - 38p, 3. Axiopolis - 35p, 4. Unirea Slobozia - 32p, 5. Metalul Buzău - 31p, 6. FCSB II - 29p, 7. FC Voluntari II - 25p, 8. CSM Rm. Sărat - 17p, 9. Înainte Modelu - 16p, 10. Agricola Borcea - 11p, 11. CSM Olteniţa - 11p, 12. Delta Dobrogea Tulcea - 10p, 13. Sportul Chiscani - 7p, 14. Victoria Traian - 0p.

În etapa viitoare, Axiopolis Cernavodă va juca în deplasare cu FCSB II, vineri, 23 martie.

Sursa foto (cu rol ilustrativ): FC Viitorul