03:03 20 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Fotbal (Under 23) Romania a cedat in Belgia

12 May, 2010 20:56 1436 Marime text

viitorul_12_05.jpgStadionul „Comunal" din Namur a gazduit jocul Belgia - Romania, contand pentru grupa A a „International Challenge Trophy", editia 2009-2011, competitie deschisa reprezentativelor „Under 23" (jucatori nascuti dupa 1 ianuarie 1986), informează site-ul frf.ro.

Intalnirea a fost adjudecata de echipa gazda cu 1-0, la finele a 90 de minute care au consemnat o permanenta cautare a ofensivei de ambele parti, fara insa a se fi inregistrat prea multe ocazii clare de gol. In minutul 9, belgienii au respins mingea de pe linia propriei porti, in timp ce, 15 minute mai tarziu, Sutchuin sa expedieze un sut peste poarta dintr-o pozitie favorabila. In schimb, in minutul 73, urmare a unei lovituri libere din afara suprafetei de pedeapsa, intreaga noastra defensiva a ezitat si Laleman a inscris unicul gol al intalnirii, cu un sut de la aproximativ 10 metri. Cinci minute mai tarziu, Pena a avut o interventie buna la sutul lui Maciel.

Selectionerul Razvan Lucescu a abordat meciul cu urmatoarea formula de echipa: Pena - Rapa (89 Cojoc), Sarghi, Chiriches, Silviu Ilie - Antal (58 Iorga), Neagu, Olariu (46 Axente), Ochirosii (66 Stratila) - Radut, Liviu Ganea

In urma acestui joc, fiecare echipa avand cate doua partide disputate, clasamentul grupei se prezinta astfel: 1. BELGIA 6 puncte, 2 Italia 4 puncte, 3. ROMANIA 1 punct, 4. Malta 0 puncte

Au mai ramas de jucat (datele urmand sa fie stabilite ulterior): Malta- Romania si Italia - Belgia.