10:14 28 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Să cunoaştem şi să recunoaştem valorile Dansatoarele de la Joy2Dance, 11 premii la concursul Dance World Cup (galerie foto)

25 Feb, 2015 00:00 3016 Marime text

Multă muncă, talent, dăruire şi dorinţa de a ajunge cât mai sus. Aşa pot fi caracterizate balerinele de la şcoala de dans Joy2Dance din Constanţa, care au câştigat patru locuri I, patru locuri II, un loc III, două locuri IV şi trei premii speciale la concursul de calificare Dance World Cup desfăşurat, pe 14 şi 15 februarie, la Bucureşti.

Concursul are loc în 39 de ţări, iar dansurile care obţin punctajul necesar se califică în finala Dance World Cup, competiţie ce are loc în fiecare an într-o altă ţară. Anul acesta, finala Dance World Cup va avea loc la Bucureşti, în perioada 26 iunie - 4 iulie. Pe podiumul concursului de calificare Dance World Cup au urcat: locul I - două  grupuri care au interpretat dansurile „Paquita“ şi „Housekeepers“ (categoria grup balet 10 - 13 ani şi categoria grup balet fusion 8 - 13 ani), duo balet - Francesca Ioana Coteanu şi Sandra Plescan, cu „La fille mal gardée“ şi cu „Czardas Monti“ (categoria duo dans naţional). Locul II a fost obţinut de Alina Sorescu şi Denisa Cataloi, cu „La fille mal gardee“ (categoria duo balet), „Dans spaniol“ (categoria grup balet 7 - 9 ani), „Tarantella siciliana“ (categoria grup dans naţional şi folclor 7 - 9 ani) şi de Ramazan Melis şi Sarah Hindaoui, cu momentul „Corazon de ninas“ (categoria duo show dance). Pe locul III au urcat grupul de la categoria trio balet 7 - 9 ani, cu dansul „Esmeralda“. Olimpia Cărăuleanu (categoria Solo show dance) şi fetiţele de la categoria grup contemporan şi-au adjudecat locul IV. Trei dintre sportivele constănţene au câştigat şi premii speciale, în valoare de 100 de euro. Este vorba despre Alina Sorescu, care a fost recompensată la categoria solo balet în poante, şi de colegele sale, Francesca Ioana Coţeanu şi Sandra Pleşcan, secţia duo balet. Pe lângă aceste premii, organizatorii Dance World Cup au mai acordat premii speciale pentru dansurile „Paquita“ şi „Housekeepers“, constând în participarea gratuită la finala Dance World Cup. În acest an, şcoala Joy2Dance a participat la Dance World Cup cu 61 de copii şi 21 de coregrafii. Printre dansurile participante se numără „Cumbia dance“ şi „Under The Sea“. „Grupa Big Star este o echipă ce participă de trei ani la concurs, calificându-se în Croaţia, unde a obţinut locul III mondial la Dance World Cup, cu „Valsul fluturilor“. Fetiţele au câştigat numeroase premii anul trecut, printre care şi un grand Prix la Dance Cup Albena, Bulgaria. O echipă ce vine din urmă este grupa «Star», cu dansul «Under the Sea», echipă care, anul trecut, la Dance Romania Open, a câştigat locul I cu dansul «Mica sirenă». Mai precizăm că şcoala de dans Joy2Dance şi-a adjudecat la Dance Romania Open şi Trofeul Dance Romania Open“, ne-au povestit coregrafele Alexandra Porumboiu şi Elena Leca Rusa. Şcoala de dans Joy2Dance a fost înfiinţată în anul 2010, şi, de atunci, a câştigat numeroase trofee şi premii la concursuri naţionale şi internaţionale, precum Dance World Cup, ESDU, Dance Cup Albena sau marele premiu la Dance Romania Open. „Aceste concursuri ne-au purtat peste hotare: în 2012, în Austria, în 2013, în Londra şi în Croaţia, în 2014, în Portugalia şi în Croaţia. Dorim, de asemenea, să le mulţumim părinţilor pentru susţinere“, ne-au mai spus cele două coregrafe.