07:30 20 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Constănţeanca Maria Ozana Stoicoci a câştigat trofeul Festivalului „Dobroge, vatră de folclor românesc

04 Dec, 2012 03:39 4641 Marime text
festival.jpgFestivalul Naţional de Folclor - Concurs de Interpretare Vocală pentru Tineret „Dobroge, vatră de folclor românesc", aflat la ce-a treia ediţie, şi-a desemnat câştigătorii. Concursul s-a desfăşurat pe două categorii de vârstă: secţiunea solişti vocali - categoria de vârstă 8 - 15 ani şi secţiunea solişti vocali - categoria de vârstă 16 - 25 de ani.

La categoria 8 - 15 ani, premiul I a fost adjudecat de Lorena Luana Tudorache, din Ploieşti, şi de Georgiana Neagu, din Mangalia, iar Ana Maria Băluţă, din comuna tulceană Turcoaia, şi Steluţa Ciobanu, din Tulcea, au primit premiul al II-lea. Pe locul al treilea au urcat Elena Nistor, din Turcoaia, şi Răzvan Poşchină, din Tulcea. De asemenea, Marina Sava, din Constanţa, Narcis Gherghişan şi Raluca Pandele, din comuna Turcoaia (Tulcea), au primit menţiuni. La categoria 16 - 25 de ani, locul I a fost câştigat de două interprete din judeţul Tulcea: Mădălina Meicu, din Tulcea, şi Georgiana Pandele, din Turcoaia. Pe locul al II-lea s-au clasat Laura Feraru, din Luncaviţa, şi Ancuţa Gălăţeanu, din Niculiţel. Premiul al III-lea le-a revenit Laurei Maria Mocăniţă, din Turcoaia, şi lui Ionuţ Cuclea, din Valu lui Traian. O menţiune din partea juriului a primit Cristina Veliu, din Izvoarele, Tulcea. Trofeul Festivalului a fost câştigat de constănţeanca Maria Ozana Stoicoci, care a concurat la categoria de vârstă 8-15 ani. Reamintim că Festivalul Naţional de Folclor - Concurs de Interpretare Vocală pentru Tineret „Dobroge, vatră de folclor românesc" s-a desfăşurat pe scena Căminului Cultural din localitatea Mihail Kogălniceanu. Organizatorul festivalului a fost Asociaţia Culturală a Coregrafilor, Scenografilor, Artiştilor Liber Profesionişti şi Amatori din Constanta, în parteneriat cu Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Constanţa, Primăria Mihail Kogălniceanu, Centrul Judeţean „Teodor T. Burada" şi Inspectoratul Şcolar Judeţean Constanţa.