Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
15:11 22 12 2025 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Silviu Coșa, senator PNL Constanța „Democrația rămâne singura cale de a construi o țară mai bună”

ro

22 Dec, 2025 13:44 139 Marime text

Senatorul Silviu Ioan Coșa; sursa foto: FacebookSenatorul Silviu Iulian Coșa (PNL Constanța) a rememorat recent momentele care i-au marcat tinerețea și formarea politică, subliniind importanța democrației și a libertății de opinie în România postcomunistă.

Într-o postare publică, Coșa povestește că în urmă cu 36 de ani, pe timpul serviciului la UM 01925 Otopeni, se retrăgea în grupul sanitar cu un radio Song lipit de ureche, încercând să înțeleagă ce era AMR-ul comunismului în România. Experiența i-a oferit o perspectivă timpurie asupra diferențelor între regimul comunist și România democratică, realizând mai târziu că transformarea țării nu depinde doar de instituții sau de conducătorii lor temporari, ci de combinația dintre partide și libertatea de opinie.

„După mai bine de 30 de ani, cu realizări și dezamăgiri, cu bune și rele, continui să cred că o democrație bazată pe libertate, pluripartitism și economia de piață este singura care poate crea o țară mai bună decât 'ca afară'”, a afirmat senatorul.

Coșa a adăugat un omagiu celor care și-au pierdut viața în lupta pentru libertate, subliniind responsabilitatea prezentului: „Le datorăm această speranță celor care au murit atunci. Dumnezeu să-i odihnească. Și să-i ierte pe toți cei care își bat joc, azi, de lupta lor.”

Citește și 

Senatorul Silviu Coșa critică „spectacolul extremiștilor” din Parlament și explică voturile importante din Senat

Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Ti-a placut articolul?

Comentarii