Silviu Coșa Regimurile ilegitime, instrumente geopolitice ale Rusiei. Slăbirea Moscovei, esențială pentru securitatea României
Silviu Coșa: Regimurile ilegitime, instrumente geopolitice ale Rusiei. Slăbirea Moscovei, esențială pentru
395
Marime text
Senatorul Silviu Coșa, PNL Constanța, a transmis, printr-o postare publică, un mesaj ferm privind implicațiile geopolitice ale regimurilor autoritare și legăturile acestora cu Federația Rusă, subliniind că astfel de alianțe reprezintă o amenințare indirectă, dar reală, la adresa securității României și a flancului estic al NATO.
În analiza sa, senatorul face referire la regimul lui Nicolás Maduro din Venezuela, care, potrivit acestuia, a fost tratat pe plan internațional ca un regim de facto, nu ca unul legitim, în urma alegerilor contestate. Cosa susține că asemenea sisteme politice nu sunt excepții, ci fac parte dintr-un model mai larg de guvernare bazat pe bani murdari, rețele ilegale și complicități criminale, menținute în viață prin sprijin extern.
Rusia și rețelele de regimuri autoritare
Potrivit senatorului, Rusia întreține relații strânse cu astfel de regimuri, pe care le utilizează ca „supape politice” pentru a-și diminua izolarea internațională. Într-un context global marcat de sancțiuni și presiune diplomatică, Moscova încearcă să-și păstreze influența prin alianțe cu state marginalizate sau contestate pe scena internațională.
„Rusia are acum mai puțini parteneri și mai puțin spațiu de manevră la nivel global”, arată Coșa, subliniind că această realitate îngreunează capacitatea Kremlinului de a susține agresiunea militară din Ucraina.
Legătura directă cu securitatea României
Deși Venezuela pare geografic îndepărtată, senatorul explică faptul că impactul strategic este unul direct pentru România. Slăbirea poziției Rusiei pe plan internațional înseamnă, implicit, o presiune mai mică asupra flancului estic al NATO, inclusiv asupra României.
„Exact aceasta este miza noastră: Rusia cât mai departe de granițele naționale”, transmite senatorul, punctând că securitatea României este strâns legată de capacitatea Occidentului de a limita influența și resursele Federației Ruse.
Riscuri de percepție și propagandă
Cosa atrage însă atenția și asupra unui aspect sensibil: percepția publică a acțiunilor Statelor Unite și ale aliaților occidentali. Chiar dacă miza este una strategică și de securitate, modul în care aceste acțiuni sunt comunicate poate genera costuri de imagine, inclusiv prin alimentarea propagandei anti-occidentale.
În opinia senatorului, aceste riscuri trebuie gestionate atent, pentru a evita consolidarea discursurilor ostile valorilor democratice în spațiul public.
Mesaj clar privind flancul estic
Postarea senatorului se înscrie într-un context regional tensionat, marcat de războiul din Ucraina și de consolidarea prezenței NATO pe flancul estic al Europei. Mesajul său reafirmă sprijinul pentru parteneriatul strategic cu Statele Unite și pentru măsurile menite să asigure securitatea României.
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp
Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi


