Prima reacție a lui Ilie Bolojan după căderea Guvernului Veștea - „România are nevoie urgent de un guvern cu puteri depline”
Prima reacție a lui Ilie Bolojan după căderea Guvernului Veștea - „România are nevoie urgent de un guvern
23 Jun, 2026 08:41
ZIUA de Constanta
180
Marime text
180
Marime text

Potrivit unui mesaj publicat de Partidul Național Liberal (PNL) pe Facebook, premierul și președintele PNL, Ilie Bolojan, a transmis că România are nevoie „urgent de un guvern cu puteri depline”, construit pe transparență, reguli clare și respect pentru principiile democratice.
„Jocurile de culise și trădările și-au arătat limitele. Ce se construiește fără principii, fără seriozitate și fără onestitate nu poate rezista”, a afirmat liderul liberal.
De asemenea, liderul liberal precizează că își menține propunerea privind învestirea unui guvern minoritar, susținut de un pact național care să stabilească prioritățile României pentru următoarele șase luni.
„Partidul Național Liberal își menține propunerea privind învestirea unui guvern minoritar, bazat pe un pact național care să stabilească prioritățile României pentru următoarele 6 luni.
PNL este pregătit să contribuie la o soluție. Dar o soluție corectă, asumată, transparentă și construită în interesul real al României.”, a transmis Ilie Bolojan.
Citește și
Sorin Grindeanu anunță că președintele Nicușor Dan va organiza consultări cât mai curând pentru desemnarea unui nou premier
Comentarii
Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi


