Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
13:54 05 06 2025 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Nouă candidați, în cursa pentru funcția de președinte al USR! Pe listă și un membru al USR Constanța

ro

03 Jun, 2025 19:22 639 Marime text
Uniunea Salvați România (USR) anunță validarea a 9 candidați în cursa pentru funcția de președinte al partidului. Conform statutului USR, președintele este ales prin vot direct și secret, pe o platformă electronică securizată, de către toți membrii de partid.

Potrivit unui comunicat al USR, în total, 12 membri și-au depus candidatura. Comisia Electorală a USR a validat 9 dintre aceștia, în baza documentelor solicitate prin procedura internă. Candidații validați, în ordine alfabetică, sunt:

1. Violeta Alexandru - USR Sector 5

2. Vasile-Gabriel Filip - USR Constanța

3. Dominic-Samuel Fritz - USR Timiș

4. Constantin Gheorghiță - USR Italia

5. Mihai Mihăilă - USR Bacău

6. Luiza Elena Oancea - USR UK


7. Eduard Răducan - USR Argeș

8. George Ungureanu - USR Tulcea

9. Horea Zaha - USR Bihor

Calendarul electoral intern:


11-13 iunie 2025 - Turul 1 (vot electronic)

14-15 iunie 2025 - Centralizare rezultate Turul 1 și setare Tur 2

16 - 18 iunie 2025 - Desfășurare Tur 2 (în funcție de rezultatul turului 1)

21 iunie 2025 - Alegerea noului președinte va fi validată la Congresul USR

În prezent, conducerea interimară a partidului este asigurată de Dominic Fritz, prim-vicepreședinte USR.

Conducerea USR consideră că alegerea unui președinte legitim prin votul tuturor membrilor este esențială pentru stabilitatea partidului și pentru consolidarea poziției sale în contextul politic actual“ - mai menționează reprezentanții USR. 

Citește și: 

Proiect de legeDeputatul USR, Stelian Ion vrea ca președintele Înaltei Curți să aibă vechime mai mare în cadrul instanței
Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Ti-a placut articolul?

Comentarii