Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
18:06 23 06 2026 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Grupul Parlamentar Uniți pentru România îl propune pe Victor Ponta ca prim-ministru

ro

23 Jun, 2026 16:55 200 Marime text
Astăzi, la consultările de la Cotroceni programate la ora 17:00, Grupul parlamentar Uniți pentru România va propune oficial desemnarea lui Victor Ponta în funcția de prim-ministru.

Potrivit unui comunicat al Grupului parlamentar Uniți pentru România, această propunere vine în contextul unei crize politice prelungite și al unei situații economice extrem de delicate, marcată de riscuri reale de degradare a ratingului suveran, presiune asupra cursului valutar, inflație persistentă și erodarea puterii de cumpărare a milioane de familii românești. Președintele Nicușor Dan a atras în mod repetat atenția asupra pericolului unei căderi economice care ar afecta direct cetățenii.

„Data trecută, în fața domnului Președinte, am declarat că Uniți pentru România va susține propunerile formulate de Cotroceni pentru deblocarea situației. Astăzi venim să ne respectăm cuvântul dat și să demonstrăm consecvența poziției noastre: punem România pe primul loc, mai presus de orice calcul politic”, a declarat Răzvan Mirel Chiriță, liderul grupului parlamentar.

De ce Victor Ponta?

Victor Ponta a fost votat de peste 1,3 milioane de cetățeni la ultimele alegeri. Este un politician cu experiență vastă la cel mai înalt nivel, care a condus Guvernul în perioade dificile, demonstrează capacitatea de a coagula forțe politice diferite și cunoaște în profunzime mecanismele administrației publice și dosarele europene. România are nevoie, acum mai mult ca oricând, de profesioniști cu rezultate dovedite.

Uniți pentru România este o forță pro-occidentală fermă, care se luptă consecvent pentru menținerea și consolidarea poziției României în NATO și în Uniunea Europeană. Susținem fără echivoc direcția euro-atlantică a țării ca pilon esențial al securității naționale și al dezvoltării economice.

„Nu venim cu orgolii de grup, ci cu o soluție concretă și responsabilă. Suntem deschiși dialogului și invităm toate formațiunile politice să propună un candidat mai bun care să îndeplinească criteriile de experiență, competență și capacitate de unire. Prioritatea noastră este formarea rapidă a unui Guvern stabil care să acționeze pentru români”, a adăugat Răzvan Chiriță.

Uniți pentru România rămâne o forță politică matură, constructivă și pro-occidentală, gata să contribuie la stabilitatea țării și la soluționarea problemelor reale ale cetățenilor.

PRECIZĂRI:
 
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
 
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise. 

 

Ti-a placut articolul?

Comentarii