Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
21:51 15 11 2018 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Campania electorală a degenerat la Ovidiu Dumitru Bocai face apel la responsabilitate

ro

19 May, 2012 00:49 2822 Marime text
06_Ovidiu_-_Dumitru_Bocai.jpgPotrivit unui comunicat de presă remis redacţiei noastre de Dumitru Bocai în cursul zilei de ieri, campania electorală este caracterizată prin violenţă la Ovidiu. Amintim că, în urmă cu câteva zile, primarul Dumitru Bocai a fost agresat de un susţinător al PNL. Şeful autorităţii locale a necesitat îngrijiri medicale şi spitalizare.

În decursul acestei săptămâni, campania electorală a degenerat, bannerele primarului Dumitru Bocai au fost vandalizate, iar un ofiţer de la Poliţia Locală a fost victima unui alt huligan. Cel din urmă incident s-a petrecut în cursul zilei de joi, se arată într-un comunicat de presă trimis de Primăria Ovidiu. Astfel, unul dintre agenţii Poliţiei Locale a fost agresat de un cetăţean ce vandaliza materialele de campanie ale PDL. Incidentul s-a soldat cu fracturarea unui deget al agentului Poliţiei Locale din Ovidiu, se mai menţionează în comunicatul remis redacţiei. Aceste evenimente neplăcute pentru un oraş unde nu are ce căuta violenţa au grăbit întoarcerea din concediul medical al primarului Dumitru Bocai la locul de muncă. „Am decis să mă întorc în mijlocul cetăţenilor şi al echipei de campanie, în ciuda faptului că încă nu mi-am revenit complet după incidentul în care am fost agresat de un membru PNL, chiar dacă medicii mi-au recomandat să nu fac acest lucru încă pentru că ar putea fi periculos pentru sănătatea mea", declară şeful autorităţii locale din Ovidiu prin intermediul documentului de presă. Primarul Dumitru Bocai face pe această cale un apel către toate formaţiunile politice să dea dovadă de responsabilitate şi să condamne ferm şi fără echivoc astfel de manifestări, tocmai pentru a preveni şi a descuraja astfel de acţiuni. „Noi, oamenii politici, nu putem fi responsabili de actele fiecărui membru al echipei de campanie, dar purtăm pe umeri răspunderea pentru felul în care ne alegem colaboratorii. Membrii echipei de campanie a lui Dumitru Bocai NU vor răspunde la provocări şi NU vor acţiona cu violenţă", susţine primarul Dumitru Bocai. Edilul declară că Ovidiu se află în vecinătatea Constanţei, fiind un oraş modern, în care violenţa nu îşi are locul. „Astfel de acte violente îndepărtează orice investitor care şi-ar fi îndreptat privirea către oraşul nostru. Escaladarea violenţelor în oraşul Ovidiu în perioada campaniei electorale pune urbea noastră într-o lumină defavorabilă. Nu am fost şi nu vom fi un oraş al violenţelor. Astfel de manifestări nu sunt specifice comunităţii noastre", conchide primarul Dumitru Bocai în comunicatul de presă.

Ti-a placut articolul?

Comentarii