Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
14:43 27 03 2026 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Wiz Khalifa ar putea scăpa de pedeapsă! ÎCCJ i-a admis, în principiu, cererea de recurs în casație

ro

27 Mar, 2026 13:05 239 Marime text
Wiz Khalifa

Vești îmbucurătoare pentru artistul Wiz Khalifa! Înalta Curte de Casație și Justiție a anunțat că i-a admis, în principiu, recursul în casație pe care rapperul american l-a formulat, după ce ar fi primit o pedeapsă definitivă de 9 luni de închisoare, după ce ar fi aprins o țigară cu canabis pe scenă, în timpul unui concert susținut la festivalul „Beach Please”, în Costinești.
 
Conform datelor oficiale, publicate pe pagina ÎCCJ, următorul termen a fost stabilit la începutul lunii mai, anul curent.
 
 
Amintim că la data de 18 decembrie 2025, Curtea de Apel Constanța l-a condamnat definitiv pe Thomaz Cameron Jibril la 9 luni de închisoare cu executare pentru consum ilicit de droguri, faptă prevăzută de Legea nr. 143/2000.
 
La data menționată anterior, instanța a admis apelul formulat de DIICOT – Serviciul Teritorial Constanța și a înăsprit pedeapsa dispusă anterior de Tribunalul Constanța.

 
Fapta pentru care Wiz Khalifa a fost trimis în judecată a avut loc în iulie 2024, în timpul unui concert susținut la festivalul „Beach, Please!” de la Costinești. Potrivit rechizitoriului DIICOT, artistul și-ar fi aprins o țigară cu canabis chiar pe scenă, în fața publicului, incidentul fiind surprins și ulterior documentat de anchetatori.
 
PRECIZĂRI:
 

Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
 
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
 
Citește și:
UPDATE Rapperul american Wiz Khalifa, citat la Tribunalul Constanța! Artistul ar putea scăpa de condamnare

 
Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Ti-a placut articolul?

Comentarii