Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
17:01 12 08 2026 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Prefectura Constanța a atacat în instanță o hotărâre a Consiliului Local Dumbrăveni privind trecerea unui bun în domeniul public

ro

12 Aug, 2026 16:07 150 Marime text

 
 

Prefectul județului Constanța a formulat o acțiune la Tribunalul Constanța – Secția de Contencios Administrativ și Fiscal, prin care solicită anularea parțială a HCL nr. 16 din 12 februarie 2026, adoptată de Consiliul Local al comunei Dumbrăveni.

Dosarul, înregistrat cu numărul 5004/118/2026, are ca obiect „acțiune prefect – tutelă administrativă” și se află în prezent în stadiul procesual de fond.


Potrivit punctului de vedere transmis pentru cotidianul ZIUA de Constanța, prefectul contestă partea din hotărârea Consiliului Local Dumbrăveni prin care s-a decis trecerea unui bun din domeniul privat în domeniul public al comunei.

 

Prefectura invocă nerespectarea Codului administrativ

Reprezentanții Prefecturii Constanța susțin că, în procesul de inventariere a bunului care urma să fie trecut în domeniul public, Consiliul Local Dumbrăveni nu ar fi respectat procedura prevăzută de articolul 289, alineatele 2-15, din O.U.G. nr. 57/2019 privind Codul administrativ.

Mai exact, potrivit Prefecturii, administrația locală trebuia să solicite în prealabil avizul Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, procedură care, susține instituția prefectului, nu ar fi fost respectată.


„Prefectul județului Constanța a formulat actiune la Tribunalul Constanta- Secția de Contencios Administrativ și Fiscal în vederea anulării partiale a HCL nr.16 adoptată de Consiliul Local al Comunei Dumbrăveni în data de 12.02.2026 (ședință ordinară) prin care s-a hotărât trecerea unui bun din domeniul privat în domeniul public al comunei Dumbrăveni. Au fost incalcate prevederile art.289 alin.2-15 din O.U.G. nr.57/2019 privind codul administrativ, cu modificările și completările ulterioare, în sensul că CL Dumbrăveni a procedat la inventarierea  bunului trecut în domeniul public fără a respecta procedura prevazuta de codul administrativ,conform temeiului legal anterior menționat, potrivit  căreia trebuia să solicite în prealabil avizul Ministerului Dezvoltării Lucrărilor Publice și Administrației”, se arată în răspunsul transmis publicației.

 

Ce urmează în instanță

În cauza înregistrată la Tribunalul Constanța, Prefectul Județului Constanța are calitatea de reclamant, iar Consiliul Local al Comunei Dumbrăveni este pârât.

La acest moment, pe Portalul instanțelor nu sunt afișate informații privind o ședință de judecată, o soluție sau o cale de atac.
 
 
 PRECIZĂRI:
 

Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
 
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.


 

Ti-a placut articolul?

Comentarii