Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
17:00 17 12 2025 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Noi trimiteri în judecată pentru violență domestică - două dosare la Craiova, unul la Slobozia

ro

17 Dec, 2025 15:39 151 Marime text
Sursă: Unsplash.com

Astăzi, 17 decembrie 2025, Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție a emis un comunicat prin care informează publicul cu privire la trei dosare de violență domestică, dosare ce se află pe masa judecătorilor.

Două dintre cele trei dosare de violență domestică se judecă la Judecătoria Craiova, iar celălalt la Judecătoria Slobozia.
 
„Procurorii Secției de urmărire penală a Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie au dispus trimiterea în judecată a trei inculpați în trei dosare având ca obiect violența domestică:
  1. Un inculpat trimis în judecată, în stare de libertate, sub aspectul săvârşirii infracţiunii de încălcare a ordinului de protecție provizorie comisă în stare de recidivă postexecutorie.
Din probatoriul administrat în cauză a rezultat că, la data de 09.08.2025, în jurul orei 04:37, inculpatul, aflat în stare de recidivă postexecutorie, a pătruns în curtea imobilului din municipiul Craiova, județul Olt, aparținând persoanei vătămate (concubină), după ce anterior, la data de 09.08.2025, ora 01:51, fusese emis împotriva sa un ordin de protecție provizoriu prin care s-au dispus pentru o perioadă de 5 zile, mai multe măsuri de protecție: să părăsească temporar locuința, să păstreze o distanță minimă de 100 de metri față de victima și de reședința acesteia.

Rechizitoriul a fost înaintat Judecătoriei Craiova, instanţă competentă să judece cauza în fond.
 
  1. Un inculpat trimis în judecată în stare de libertate pentru săvârșirea infracţiunilor de amenințare și violență în familie
 

În fapt, după cum cum rezultă din probatoriul administrat în acest dosar, la data 31.12.2023, inculpatul, în timp ce se afla în locuința persoanei vătămate (concubina sa), situată în orașul Căzănești, județul Ialomița, i-a adresat acesteia amenințări cu moartea/acte de violență, iar ulterior, după ce a ieșit din locuință, i-a aplicat victimei două lovituri cu palmele în zona capului.

Rechizitoriul a fost transmis Judecătoriei Slobozia, instanţa competentă să judece cauza în fond.
 
  1. Un inculpat trimis în judecată, în stare de libertate, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de încălcarea de către persoana împotriva căreia a fost emis un ordin de protecție a oricăreia dintre măsurile prevăzute la art. 38 alin.1,4 și 5 lit. a și b și dispuse prin ordinul de protecție prevăzută de art. 47 alin. 1 din Legea 217/2003 privind prevenirea și combaterea violenței domestice
 
Din rechizitoriu a reieșit următoarea situație de fapt: la data de 30.07.2024, în jurul orelor 19:30, în timp ce persoana vătămată se deplasa spre locuința sa situată în Craiova cu autoturismul personal, fostul concubin a oprit într-o curbă autoturismul în fața persoanei vătămate, a coborât din autoturism, s-a poziționat în dreptul portierei acesteia, i-a bătut în geam, i-a cerut să coboare din autoturism, iar când aceasta a refuzat, i-a adresat expresii jignitoare și a aruncat către aceasta cu o țigară aprinsă.

 
Față de inculpat Judecătoria Craiova emisese un ordin de protecție la data de 30.01.2024,valabil pe o perioadă de 6 luni, prin care fusese obligat să păstreze o distanță minimă de 50 de metri față de victimă și față de locuința acesteia situată în Craiova, precum și orice contact cu persoana vătămată, inclusiv telefonic, prin corespondență sau în orice alt mod.

Rechizitoriul a fost trimis Judecătoriei Craiova, instanță competentă să judece cauza în fond.

Precizăm că această etapă a procesului penal reprezintă, conform Codului de procedură penală, finalizarea anchetei penale şi trimiterea rechizitoriului la instanţă, spre judecare, situaţie care nu poate în niciun fel să înfrângă principiul prezumției de nevinovăţie.”, se arată în comunicatul Parchetului de pe lângă ÎCCJ.

Citește și: Dosar de moarte suspectă în cazul Rodicăi Stănoiu. Procurorii cer deshumarea pentru efectuarea autopsiei”
 

 
 
Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Ti-a placut articolul?

Comentarii