Lovitură pentru o afacere cu cătină din Constanța. Tribunalul a dispus deschiderea procedurii insolvenței la cererea creditorului
Lovitură pentru o afacere cu cătină din Constanța. Tribunalul a dispus deschiderea procedurii insolvenței
14 Jan, 2026 14:42
ZIUA de Constanta
133
Marime text
133
Marime text

Societatea Eco Plant Cătina SRL a intrat oficial în procedura generală de insolvență. Decizia a fost pronunțată miercuri, 14 ianuarie 2026, de către magistrații Secției a II-a Civile din cadrul Tribunalului Constanța.
Instanța a admis cererea formulată de creditorul Tod Actual Construct SRLși a dispus deschiderea procedurii de faliment/insolvență.
Termene limită pentru creditori
Persoanele sau firmele care au de recuperat bani de la Eco Plant Cătină SRL trebuie să respecte următorul calendar stabilit de instanță:
- 20 februarie 2026: Termenul limită pentru depunerea cererilor de admitere a creanțelor (înscrierea la masa credală).
- 06 martie 2026: Afișarea tabelului preliminar al tuturor creditorilor.
- 11 martie 2026 (ora 11:00): Prima ședință a adunării creditorilor, care va avea loc la sediul administratorului judiciar.
- 26 martie 2026: Definitivarea tabelului de creanțe.
Traseul dosarului
Firma Eco Plant Cătina SRL, specializată în cultivarea de cătină, se află într-o situație financiară critică. La data de 19 iunie 2025 a fost înregistrat un dosar la Tribunalul Constanța, Secția a II-a civilă, având ca obiect deschiderea procedurii de faliment la cererea creditorului Tod Actual Construct SRL, prin administrator judiciar CC Insol SPRL.

Dosarul are numărul unic 2968/118/2025 și azi, 02 septembrie, a fost stabilit termen în dosar.
ANAF a scos la licitație mai multe bunuri imobile care aparțin societății Eco Plant Cătina SRL. Prima licitație a avut loc la data de 31 mai 2025, iar o a doua a fost anunțată pentru 4 iunie 2025. Bunurile imobile sunt situate în comuna Tortoman, județul Constanța, iar valoarea totală a acestora depășește un milion de lei.
Eco Plant Cătină SRL, pierdere de peste 35.000 lei în 2023
Cifra de afaceri Eco Plant Catina SRL a fost de 353.655 lei în anul 2023, cu o pierdere de -35.194 lei.
Comparativ cu anul anterior, compania a înregistrat o creștere a cifrei de afaceri cu 0,25%.
În anul 2023, datoriile firmei au ajuns la 1.299.350 lei, în creștere față de anii anteriori.
Eco Plant Cătină SRL are ca acționar TOD Actual Construct SRL. Todirica Petrică este administrator.
Despre TOD Actual Construct SRL
Potrivit termene.ro, firma se află în reorganizare juridică.
Cifra de afaceri TOD Actual Construct SRL a fost de 4.261.861 lei în anul 2023, cu o pierdere de -730.955 lei.
Comparativ cu anul anterior, compania a înregistrat o scădere a cifrei de afaceri cu 45,42%.
TOD Actual Construct SRL a raportat un număr de 25 angajați în anul 2023.
În anul 2023, datoriile societății au crescut semnificativ, ajungând la 5.954.872 lei, aproape dublu față de anul anterior.
Comparativ cu 2022, când datoriile erau de 3.422.329 lei, compania a înregistrat în 2023 o creștere a obligațiilor de peste 2,5 milioane lei, ceea ce ar putea semnala probleme de lichiditate sau investiții finanțate prin credit. În 2021, datoriile erau de doar 1.593.099 lei, de aproape patru ori mai mici decât în 2023
Asociat unic este Todirică Petrică. CC Insol SPRL este administrator judiciar provizoriu. Administrator special este Prodan Gabriela.
PRECIZĂRI:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Citește și:
Firmă de cătină cu datorii de peste 1,2 milioane lei, în fața instanței din Constanța pentru faliment
Licitații ConstanțaANAF scoate la mezat mai multe bunuri imobile din comuna Tortoman ce aparțin firmei Eco Plant Cătina SRL(DOCUMENT)
UPDATEA fost stabilit termen în dosarul de faliment al Eco Plant Cătina SRL, firmă cu datorii de peste 1,2 milioane lei
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp
Comentarii
Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi


