Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
13:24 05 11 2025 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Justiție Constanța UAT Băneasa a dat în judecată firma Newbuilding Cons SRL

ro

05 Nov, 2025 11:05 200 Marime text
sursa foto: Freepick.com
  
La Tribunalul Constanța a fost înregistrat, în data de 3 noiembrie 2025, dosarul cu numărul 5547/118/2025, având ca obiect „acțiune în constatare – obligația de a face / pretenții”.

Reclamant în cauză este Unitatea Administrativ-Teritorială Comuna Băneasa, iar pârâtă este societatea Newbuilding Cons SRL.

Procesul se află în prezent în faza de fond, la Secția de contencios administrativ și fiscal.




Potrivit Portalului Instanțelor de Judecată, nu a fost stabilit termen în dosar. 

New Buildingcons SRL a câștigat de la Primăria Băneasa 6,9 milioane de lei pentru reabilitarea drumului comunal DC 475_V.


Amintim că, Primăria Comunei Băneasa, din județul Constanța, a atribuit contractul pentru proiectarea, asistența tehnică și execuția lucrărilor de construcții și instalații aferente obiectivului de investiții „Reabilitare drum comunal DC 475_V”.


Procedura de achiziție a fost derulată în sistemul electronic de achiziții publice (SEAP) sub forma unei proceduri simplificate, valoarea totală a contractului fiind de 6.902.000 lei fără TVA. Contractul a fost atribuit în data de 18 octombrie 2023.


Câștigătorul licitației este firma Newbuilding Cons, cu sediul în municipiul Constanța. 

Principalele lucrări includ:amenajarea unui sistem rutier nou pe întreaga lungime a drumului; realizarea acostamentelor și a elementelor de colectare și evacuare a apelor pluviale (șanțuri și podețe tubulare);amenajarea drumurilor laterale până la limita proprietăților; precum și realizarea marcajelor și semnalizării rutiere.


Potrivit autorității contractante, obiectivul are ca scop îmbunătățirea infrastructurii de transport local și creșterea siguranței circulației. 


Despre Newbuilding Cons SRL

Conform termene.ro, firma Newbuilding Cons SRL are sediul în Constanța, pe strada Tache Ionescu nr. 27A, a fost fondată pe 15 martie 2016 și obiectul de activitate este „lucrări de construcții a drumurilor și autostrăzilor”.
 
Newbuilding Cons SRL este controlată de Georgian și Anamaria Barbu.
 
Georgian Barbu este și administrator.
 
Georgian Barbu apare și în Geotrans & Anaconstruct SRL (radiată).
 



PRECIZĂRI:
 
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
 
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.





Citește și:

Luptă juridică pe achiziții publice la Constanța. Firma Newbuilding Cons SRL versus UAT Comuna Băneasa (DOCUMENTE)
Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Ti-a placut articolul?

Comentarii