02:11 11 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Fotbal (Coppa Italia)/Mutu a marcat de doua ori contra lui Chievo

15 Jan, 2010 02:02 1193 Marime text

mutu_14_01.jpgAtacantul romăn Adrian Mutu a înscris de două ori pentru Fiorentina în partida căştigată scor 3-2, pe teren propriu, în faţa lui Chievo Verona, în care oaspeţii au condus de două ori şi, în urma căruia, formaţia din Florenţa s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Italiei.

Internaţonalul romăn, marginalizat de selecţionerul Răzvan Lucescu, a înscris primul său gol în minutul 34, cu o lovitură de cap după o centrare a lui Pasqual, şi apoi în minutul 77, cănd a reuşit să aducă victoria echipei sale. Celălalt gol al Fiorentinei i-a aparţinut lui Babacar, în minutul 75, în timp ce pentru Chievo au marcat Granoche (7) şi Bentivoglio (38).

În urma acestui rezultat, Fiorentina s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Italiei, acolo unde au mai ajuns pănă acum Inter Milano, AS Roma, AC Milan, Catania şi Juventus. Au mai rămas de disputate meciurile Udinese-Lumezzane şi Lazio-Palermo.