Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
06:41 21 01 2021 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Doctor Honoris Causa al Universității „Ovidius” din Constanța Controversatul nou (vechi) ministru al Educației, Sorin Cîmpeanu #25

ro

25 Dec, 2020 00:00 2252 Marime text

Cel de-al 25-lea ministru al Educației... post decembriste, Sorin Cîmpeanu a mai ocupat și în trecut același post. El a avut același mandat în Guvernul lui Victor Ponta.
De asemenea, a fost prim-ministru interimar pentru 12 zile, în noiembrie 2015, după demisia lui Ponta.

Cîmpeanu a fost membru fondator al partidului PRO România, condus de Victor Ponta, însă a decis să susțină Guvernul Orban la moțiunea de cenzură de la sfârșitul anului 2019, astfel că a fost primit în PNL.

În primul său mandat, s-a aflat și la Constanța, în luna martie 2015, însoţit de secretarul de stat Vasile Şalaru, pe vremea când la conducerea Inspectorului Şcolar Județean Constanța s-a aflat prof. dr. Răducu Popescu.
Într-o postare pe Facebook, fostul premier Dacian Cioloș a comentat re-numirea lui Sorin Cîmpeanu: „La fel ca o mare parte a societății civile, și eu, personal, am o nemulțumire cu privire la prezența lui Sorin Câmpeanu în Guvern – și, la fel, mulți colegi ai mei. Îl cunosc de multă vreme, dar felul în care a acționat politic și profesional în ultimii ani e departe de ceea ce cred că ar trebui să fie un parcurs politic decent și o referință pentru educația din România. Din păcate, am putut acționa în structura guvernului doar proporțional cu voturile primite. Nu am avut control pentru desemnările de miniștri ale partenerilor, așa cum nici partenerii nu au avut pe cele ale USR PLUS”.
 
Bilanțul primului mandat
Pe 17 noiembrie 2015,  la  bilanțul celor 11 luni de mandat, Sorin Cîmpeanu declara: „Pot să vă spun că bugetul pe 2016 pentru sistemul de educaţie este structurat a avea o creştere de 22% la finanţarea de bază, de 16% la bursele studenţilor şi de 33% la finanţarea activităţilor de cercetare. Sunt convins că aceste targeturi prevăzute în proiectul de buget pe 2016 vor fi susţinute şi de viitorul guvern, în mod sincer sunt convins că trebuie să rămână aşa şi am această convingere”.
Fostul ministru al Educației a completat spunând că, în valoare absolută, bugetul la Educaţie a fost de 27,6 miliarde de lei şi speră să încheie anul cu 3,9 - 4% din PIB. Față de 2011, bugetul Educației a crescut cu peste 10 miliarde de lei, a subliniat Cîmpeanu.
În legătură cu bugetul pentru 2016, Cîmpeanu a spus că ţinta este de 4,5% din PIB pentru Educaţie şi 0,32% din PIB pentru Cercetare, un total de 4,82% pentru Educaţie şi Cercetare raportat la Produsul Intern Brut de 746 miliarde de lei.
 
Moment oportun de a trece în revistă cele 24 de mandate care au bulversat un sistem greu încercat de personaje care mai de care doritoare să-și „amprenteze” portofoliul: Andrei Marga: 5 decembrie 1997 - 27 decembrie 2000 (PNȚCD); Ecaterina Andronescu: 28 decembrie 2000 - 18 iunie 2003 (PDSR); 22 decembrie 2008 - 1 octombrie 2009 (PSD); Alexandru Athanasiu: 19 iunie 2003 - 28 decembrie 2004 (PSD); Mircea Miclea: 29 decembrie 2004 - 9 noiembrie 2005 (PD); Mihai Hărdău: 10 noiembrie 2005 - 5 aprilie 2007 (PD); Cristian Adomniței: 5 aprilie 2007 - 6 octombrie 2008 (PNL); Anton Anton: 6 octombrie 2008 - 22 decembrie 2008 (PNL); Emil Boc: 1 octombrie 2009 - 23 decembrie 2009 (ad interim) (PD-L); Daniel Funeriu: 23 decembrie 2009 - 9 februarie 2012 (PD-L); Cătălin Baba: 9 februarie 2012 - 7 mai 2012 (PD-L); Ioan Relu Mang:7 mai 2012 - 15 mai 2012 (PSD); Liviu Pop:15 mai 2012 - 2 iulie 2012 (Politician independent); Ecaterina Andronescu:2 iulie 2012 - 21 decembrie 2012 (PSD); Remus Pricopie:21 decembrie 2012 - 14 decembrie 2014 (PSD); Sorin Cîmpeanu:14 decembrie 2014 - 17 noiembrie 2015 (PC); Adrian Curaj: 17 noiembrie 2015- 5 iulie; Mircea Dumitru iulie 2016 – ianuarie 2017; Pavel Năstase: 4 ianuarie 2017 - 28 iunie 2017; Liviu Marian Pop: 29 iunie 2017 - 29 ianuarie 2018; Valentin Popa: 29 ianuarie 2018- 27 septembrie 2018; Ecaterina Andronescu: 16 noiembrie 2018 - 2 august 2019; Valer-Daniel Breaz: 2 august  - 18 octombrie 2019, Monica Anisie.
 

Biografie
Sorin Mihai Cîmpeanu s-a născut la 18 aprilie 1968. A absolvit Colegiul Naţional ″Sf. Sava″, din Bucureşti, în 1986, apoi Facultatea de Îmbunătăţiri Funciare şi Ingineria Mediului din cadrul Universităţii de Ştiinţe Agronomice şi Medicină Veterinară din Bucureşti (USAMV) (1991). În anul 2000, şi-a susţinut doctoratul în cadrul aceleiaşi facultăţi, potrivit CV-ului postat pe site-ul www.usamv.ro, citat de Agerpres.
 
A urmat numeroase cursuri postuniversitare, printre care “Comunicare managerială în structurile publice şi private”, SNSPA (2001), stagiul “Implementarea standardelor europene de mediu”, ISA Lille, Franţa (2004), certificat de formare “Auditor sisteme de managementul calităţii”, SEMQ Management (2007), programul de studii postuniversitare “Managementul situaţiilor de criză”, la Colegiul Naţional de Afaceri Interne, Academia de Poliţie “Al.I. Cuza” din Bucureşti (2009), certificat de formare “Management universitar”, ASE Bucureşti (2010), certificat de formare “Soil Quality Assessment”, la Universitatea din Molise - Italia (2011), programul de studii postuniversitare în domeniul ”Ştiinţe Militare, Informaţii şi Ordine publică”, la Colegiul Naţional de Informaţii, Academia Naţională de Informaţii “Mihai Viteazul” (2013), programul de studii postuniversitare “Securitate şi bună guvernare”, la Colegiul Naţional de Apărare/Departamentul pentru Studii de Securitate şi Leadership, Universitatea Naţională de Apărare “Carol I” (2016).
A lucrat ca inginer proiectant la Institutul de Studii şi Proiectări pentru Îmbunătăţiri Funciare (ISPIF) (1991-1992); coordonator al Centrului Experimental Periş-Ilfov, din cadrul USAMV Bucureşti (1992-1999); expert coordonator la Ministerul Educaţiei şi Cercetării - Centrul Naţional pentru Programul european Leonardo da Vinci (2000-2003); expert coordonator la Ministerul Educaţiei şi Cercetării - Agenţia Naţională pentru Parteneriatul universităţilor cu mediul economico-social (APART) (2003-2004); vicepreşedinte la Centrul de Excelenţă în Cercetare Biotehnol (2003-2014); director la Irrifrance România (2005-2008).
 
Şi-a început cariera universitară în 1992, parcurgând toate treptele: preparator universitar (1992-1995); asistent universitar (1995-1997); şef de lucrări (1997-2001); conferenţiar (2001-2006); profesor (din 2006), în cadrul Facultăţii de Îmbunătăţiri Funciare şi Ingineria Mediului, USAMV Bucureşti. Este conducător de doctorat din 2006.
 
A fost prodecan (2004-2008), apoi decan (2008-2012) al Facultăţii de Îmbunătăţiri Funciare şi Ingineria Mediului, USAMV Bucureşti şi rector al Universităţii de Ştiinţe Agronomice şi Medicină Veterinară din Bucureşti (mart. 2012-dec. 2014; din nov. 2015). A fost preşedinte al Consorţiului Universităţilor de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară (2013-2014), preşedinte al Consiliului Naţional al Rectorilor din România (iul. 2013-dec. 2014; din nov. 2015, reales la 18 sept. 2020).
 
Membru corespondent al Academiei de Ştiinţe Tehnice din România (din 2012); membru corespondent (2012-2016), apoi membru titular (din nov. 2016) al Academiei de Ştiinţe Agricole şi Silvice ″Gheorghe Ionescu Şişeşti″⁣, membru titular al Academiei de Ştiinţe ale Securităţii Naţionale (din 2015). A primit titlul de „Doctor Honoris Causa” al Universităţii Tehnice Gheorghe Asachi din Iaşi (2014), al USAMV a Banatului “Regele Mihai I al României” din Timişoara (2015), al Universităţii din Craiova (2017), al Academiei Forţelor Terestre ″, Nicolae Bălcescu″ din Sibiu (2018), al Universităţii „Ovidius″ din Constanţa (2018), al Academia de Ştiinţe Economice (2018), al Universităţii de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară din Cluj (2018).
 
A fost membru (apr. 2011 - sept. 2012), apoi preşedinte (sept. 2012 - ian. 2015; nov. 2015 - iun. 2016) al Comisiei IRVA, Consiliul Naţional de Atestare a Titlurilor, Diplomelor şi Certificatelor Universitare (CNATDCU) şi secretar general (oct. 2012 - dec. 2014) al Consiliului Naţional de Atestare a Titlurilor, Diplomelor şi Certificatelor Universitare (CNATDCU), Ministerul Educaţiei şi Cercetării Ştiinţifice.
 
Citește și:

Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu „Prima dată se vor redeschide grădinițele“. Vești bune și pentru învățământul primar
 

Ti-a placut articolul?

Comentarii