Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
16:45 10 08 2026 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Bacalaureat 2026, sesiunea de toamnă. Ce subiecte au primit elevii la Limba și literatura română (DOCUMENT)

ro

10 Aug, 2026 15:27 274 Marime text






La proba scrisă de Limba și literatura română din cadrul examenului național de Bacalaureat 2026, elevii au primit, la Subiectul I, un text memorialistic semnat de Maria Filotti, intitulat „La Iași, în vreme de război, în volumul Amintiri ale unui vechi teatru”.

Textul prezintă experiența autoarei în timpul Primului Război Mondial, atmosfera din București și Iași, precum și activitatea artiștilor refugiați. Printre cerințe s-au numărat explicarea unor sensuri din text, identificarea orașelor românești din care proveneau actorii refugiați la Iași și prezentarea unei trăsături morale a autoarei.

Subiectul a valorificat atât înțelegerea textului, cât și capacitatea elevilor de a argumenta și de a utiliza informațiile oferite în fragment.

Subiectul II  a tratat rolul notațiilor autorului în „Chițimia”

În fragmentul din „Chițimia”, acestea prezintă spațiul neîngrijit și comportamentul personajelor. De exemplu, gesturile lui Chițimia, care „bombăne, fluieră, geme, trântește”, evidențiază nervozitatea și degradarea sa morală. De asemenea, indicația „cu un glas suferind” sugerează starea emoțională a Vicăi. Astfel, notațiile autorului contribuie la caracterizarea personajelor și la crearea atmosferei tensionate.


La  subiectul al III-lea tema a fost „Ion”, de Liviu Rebreanu, particularitățile romanului „Ion”, de Liviu Rebreanu. Mai exact, un eseu despre „Ion” de Liviu Rebreanu, de minimum 400 de cuvinte.



Potrivit Inspectoratuli Școlar Județean Constanța, pentru susținerea acestei probe au fost înscriși 505 candidați, dintre care 444 de candidați au fost prezenți, iar 61 au absentat. 

Proba s-a desfășurat în condiții normale, cu respectarea prevederilor metodologiei și a procedurilor specifice examenului național de bacalaureat. Activitatea din centrele de examen s-a derulat fără incidente, fiind asigurate condițiile necesare pentru desfășurarea corespunzătoare a probei.


Conform ISJ Constanța, nu au fost înregistrate situații de eliminare a candidaților și nu au fost constatate tentative de fraudă. Mâine are loc proba obligatorie a profilului – proba E.c (istorie/matematică).

Informații suplimentare despre subiectele de la proba scrisă  la limba și literatura română, în secțiunea „Documente” a articolului.




Citește și
Bacalaureat 2026, sesiunea a doua 444 de candidați din județul Constanța au dat proba scrisă la disciplina limba și literatura română


 

Ti-a placut articolul?

Comentarii