Zohran Mamdani, primul musulman care a câștigat primăria oraşului New York
Zohran Mamdani, primul musulman care a câștigat primăria oraşului New York
05 Nov, 2025 10:21
ZIUA de Constanta
187
Marime text
187
Marime text

Zohran Mamdani — candidatul democrat la funcţia de primar al oraşului New York, care, potrivit prognozelor, va câştiga cursa, s-a adresat mulţimii, vorbind despre o victorie a tuturor - de la şoferii de taxi la bucătarii de linie, conform Digi24.ro.
El a vorbit despre o „nouă eră” a oraşului şi s-a referit la preşedintele Donald Trump. „Dacă cineva poate arăta unei naţiuni trădate de Donald Trump cum să-l învingă, acela este oraşul care l-a lansat”, a afirmat Zohran Mamdani.
Cu victoria prognozată, primarul ales al oraşului New York, Zohran Mamdani, a declarat că alegătorii au dat o serie de mandate. „New York, în această seară aţi dat un mandat pentru schimbare, un mandat pentru un nou tip de politică, un mandat pentru un oraş pe care ni-l putem permite şi un mandat pentru un guvern care să realizeze exact acest lucru”, le-a spus susţinătorilor săi la un eveniment organizat în noaptea alegerilor pentru a sărbători victoria sa
Citește și
Președintele SUA, Donald Trump, a dat în judecată cotidianului New York Times pentru defăimare. Proces de 15 miliarde de dolari
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp
Comentarii
Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi


