Vaticanul pregătește deschiderea unui bistrou pe terasa Bazilicii Sfântul Petru
Vaticanul pregătește deschiderea unui bistrou pe terasa Bazilicii Sfântul Petru
29 Jan, 2026 20:21
ZIUA de Constanta
116
Marime text
116
Marime text

- Vaticanul lucrează într-o manieră discretă pentru deschiderea unui bistrou pe terasa din vârful Bazilicii Sfântul Petru.
Vaticanul lucrează într-o manieră discretă pentru deschiderea unui bistrou pe terasa din vârful Bazilicii Sfântul Petru, a raportat joi cotidianul Il Messaggero, citat de agenția de presă italiană ANSA, conform Agerpres.
Același cotidian cu sediul la Roma a afirmat că viitorul restaurant va fi amenajat într-o structură deja existentă pe terasă, lângă statuile apostolilor, care era folosită anterior pentru depozitarea unor materiale destinate angajaților bazilicii.
Il Messaggero relatează că Vaticanul a dorit să deschidă bistroul încă de anul trecut pentru a celebra Jubileul Bisericii Catolice, dar acest lucru nu a fost posibil din cauza unor probleme tehnice.
Se spune că materialele necesare pentru amenajarea unui bistrou în perimetrul acelei structuri au fost livrate și că lucrările au început deja.
Jurnaliștii italieni speculează că localul ar putea fi deschis înainte de sfârșitul acestui an.
Citește și:
Cancelarul german vrea ca Europa să învețe „limbajul politicii de putere”
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp
Comentarii
Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi


