O altă țară va interzice rețelele de socializare pentru minorii sub 15 ani? Vezi despre ce stat este vorba
O altă țară va interzice rețelele de socializare pentru minorii sub 15 ani? Vezi despre ce stat este vorba
23 Apr, 2026 09:29
ZIUA de Constanta
133
Marime text
133
Marime text

O lege care interzice accesul la rețelele sociale pentru persoanele sub 15 ani a fost adoptată miercuri seară de parlamentul turc, a relatat agenția oficială de presă, Anadolu, scrie AFP, potrivit Agerpres.
Conform acestei legi, minorilor sub 15 ani le va fi interzisă înregistrarea pe rețelele sociale, iar platformele digitale vor fi obligate să implementeze sisteme de verificare a vârstei, a relatat canalul de informații turc NTV.
Părinții vor dispune de instrumente pentru a monitoriza timpul petrecut în fața ecranelor și cheltuielile online, în timp ce în 'situații de urgență', principalele platforme de socializare vor fi obligate să intervină în termen de o oră de la diseminarea conținutului dăunător, a adăugat NTV.
Legea va intra în vigoare la șase luni de la publicarea sa în monitorul oficial, a relatat Anadolu.
Mai multe țări dezbat interdicția accesului la rețelele sociale pentru minorii sub 15 ani.
Președintele francez Emmanuel Macron a cerut săptămâna trecută instituirea unei 'zile lunare de detoxifiere digitală' pentru tineri, astfel încât aceștia să se poată reconecta cu cititul sau sportul, 'vitalitatea vieții reale', înaintea unei reuniuni europene de 'coordonare' privind interzicerea rețelelor sociale pentru persoanele sub 15 ani.
Săptămâna trecută, președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, și liderii a 12 țări ale UE (Austria, Cipru, Grecia, Irlanda, Italia, Olanda, Polonia, Portugalia, Slovenia și Spania) au discutat despre o restricție similară privind accesul copiilor la rețelele sociale. Aceasta reprezintă 'dublul' numărului de țări care s-au oferit inițial voluntare toamna trecută, ceea ce arată că măsura 'câștigă teren', a remarcat cu satisfacție președintele francez.
Citește și
Franța Rețelele de socializare afectează grav sănătatea mintală. Se doresc măsuri similare ca în Australia
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp
Comentarii
Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi


