Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
20:56 08 06 2026 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Schimbare la vârful Teatrului „Oleg Danovski” din Constanța. Silviu Cristian Albu preia mandatul de manager interimar

ro

08 Jun, 2026 19:34 310 Marime text
sursa foto: Ministerul Culturii  Începând din data de 9 iunie 2026, Silviu Cristian Albu preia mandatul de manager interimar al Teatrului Național de Operă și Balet „Oleg Danovski” din Constanța.

Potrivit Ministerului Culturii, cu o experiență profesională de peste două decenii în cadrul unor importante instituții de spectacole, Silviu Cristian Albu și-a desfășurat cea mai mare parte a activității la Opera Națională București, unde a ocupat, de-a lungul timpului, funcții precum șef al Serviciului Administrativ, șef al Biroului Achiziții Publice, consilier juridic, director general adjunct și, în prezent, director al Direcției Scenă.

În perioada 2017–2025, a fost director general adjunct al Teatrului Național de Operetă și Musical „Ion Dacian”, contribuind la activitatea managerială și administrativă a instituției.


Silviu Cristian Albu are experiență atât în domeniul juridic și al achizițiilor publice

Licențiat în drept și membru al Colegiului Consilierilor Juridici București, Silviu Cristian Albu are experiență atât în domeniul juridic și al achizițiilor publice, cât și în coordonarea activităților specifice instituțiilor de spectacole. Parcursul său profesional este completat de formări în management de proiect și managementul fondurilor europene, desfășurate în țară și în străinătate.

 Îi urăm mult succes în exercitarea acestui mandat interimar și îi dorim să contribuie la buna desfășurare a activității Teatrului Național de Operă și Balet „Oleg Danovski”, în beneficiul instituției, al artiștilor și al publicului său.


Citește și:


Pași pentru reabilitarea Vilei „Regina Maria” din MamaiaSe propune un parteneriat între Ministerul Culturii, Primăria Constanța și Patrimoniu Constanța Litoral SRL

Ti-a placut articolul?

Comentarii