Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
09:36 28 06 2026 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

28 iunie la Constanța de-a lungul timpului D’ale urbei - O poveste cu tâlhari, o festivitate de premiere și câteva escrocherii

ro

28 Jun, 2026 08:11 179 Marime text
Sursă foto: MINAC

Muzeul de Istorie Națională și Arheologie Constanța a demarat de la data de 1 ianuarie 2026 proiectul „Astăzi la Constanța – 365 de file din istoria orașului”.
 
Așa cum au precizat reprezentanții instituției, fiecare zi a anului va fi un prilej de întâlnire cu fragmente din istoria Constanței și a Dobrogei: evenimente semnificative, personalități marcante, fapte cotidiene consemnate în presa vremii, descoperiri arheologice sau piese de patrimoniu care spun, discret dar convingător, povestea trecutului local. Accentul va cădea în special pe perioada cuprinsă între sfârșitul secolului al XIX-lea și începutul celui de-al Doilea Război Mondial, o epocă de transformări profunde pentru Constanța, de la oraș-port la poarta maritimă a României moderne. Totuși, nici alte epoci nu vor fi neglijate, pentru că istoria acestui ținut se întinde pe un arc de timp impresionant, din preistorie până în contemporaneitate.

28 iunie. D’ale urbei – O poveste cu tâlhari, o festivitate de premiere și câteva escrocherii

La sfârșit de iunie 1924, drumurile Dobrogei erau nesigure din cauza numeroaselor bande de tâlhari care acționau în zonă, în special în pădurile din județul Tulcea. Din acest motiv, autoritățile au mărit numele patrulelor și au trimis plutoane de jandarmi să dea de urma infractorilor ce se ascundeau fie în codri, fie în diverse sate. De frica militarilor, câțiva din membrii bandei conduse de celebrul Terente au căutat refugiu tocmai în zona Constanței, stabilindu-se în satul Anadolchioi. Nu s-au liniștit nici aici și au continuat să jefuiască diverși comercianți din zonă. Poliția era însă mult mai activă aici, astfel că a reușit să prindă în scurt timp câțiva dintre bandiți.

Unul dintre aceștia, Gligor Suchian, le-a dezvăluit autorităților locul în care ei se ascundeau. Era vorba despre casa unui anume Marin Sandu, așa numit comerciant, care era însă și el implicat în fărădelegi. Astfel, pe lângă că îi ascundea pe bandiți, Sandu le și vindea ponturi, spunându-le unde ar fi mai bine să dea lovituri sau cine dintre vecinii săi este mai înstărit. Polițiștii au descins la casa din strada Carol (Anadolchioi), iar Sandu a fost imediat arestat. A fost efectuată și o percheziție domiciliară, iar cu această ocazie au fost descoperite numeroase obiecte furate, precum și câteva ceasuri de aur jefuite de bandiți cu câteva zile înainte, pe drumul Babadag-Măcin. Marin Sandu a mărturisit complicitatea sa și a fost deferit justiției. A doua zi, pe data de 28 iunie 1924, plutonierul Gheorghe Lupușor și trei jandarmi au plecat din Constanța spre Tulcea, având cu ei cinci dintre bandiții arestați la Anaolchioi. Misiunea lor era aceea de a-i preda colegilor din nordul provinciei, Pe drum, în pădurea Carcaliu, oamenii legii au fost atacați de un grup de bandiți veniți să își salveze tovarășii răufăcători. Era însă o noapte atât de neagră încât tâlharii au tras la nimereală și în loc să îi lovească pe jandarmi, și-au împușcat mortal doi dintre tovarăși. Lupușor și oamenii săi au luptat cu curaj și în scurt timp au reușit să îi pună pe fugă pe bandiți. Caravana cu prizonieri (vii și morți) a ajuns în cele din urmă la Tulcea unde prizonierii au fost întemnițați.

Pe data de 28 iunie 1926, Cazinoul Comunal a fost gazda Sărbătorii de final de an  al școlilor secundare (licee) Mircea și Externatul de Fete. Ziarele vremii dezvăluie faptul că serbarea a căpătat proporțiile unui eveniment artistic de mare amploare, totul având loc în prezența unui public foarte numeros. Corul Liceului Mircea  a cântat Imnul Regal și marșul Arcașii lui Ștefan, în timp ce corul de fete al Externatului a interpretat, la rândul său, câteva cântece la modă. Directorul liceului de băieți D.I. Georgescu a decernat premiile celor 36 de elevi care s-au remarcat prin rezultatele lor din ultimul an școlar. Același lucru l-a făcut și Valentina Boteanu, directorul Externatului, care a premiat 30 de eleve. În aceeași zi, dar după-amiază, la Cazino a avut loc și Festivalul Școalelor Primare române și minoritare (mahomedană, armeană, greacă). Micii elevi au fost artiști, cântăreți și dansatori neîntrecuți, oferind asistenței un eveniment cultural de calitate.

Pe data de 28 iunie 1924 ziarul Dacia a publicat articolul Senzaționale excrocherii, prezentând un caz deosebit. Se  anunța faptul că Parchetul local  ancheta infracțiunile comise de C. Apostolidi, un pseudo-cerealist acuzat că a înșelat mai mulți comercianți din localitate. Bărbatul încasase de la firmele Papazoglu și Scru 400.000 de lei iar de la I. Costas 150.000 de lei, angajându-se ca în schimb să le furnizeze acestora mari cantități de cereale.


Apostolidi a anunțat că pleacă spre orașul Buhuși sub pretextul că va aduna cereale, însă el și-a însușit banii și s-a hotărât să fugă din țară. Din fericire, una  dintre victime, Papazoglu și-a dat seama ce vrea individul să facă și l-a urmărit până la punctul de frontieră de la Curtici, la granița cu Ungaria.

Tocmai când excrocul se pregătea să treacă granița, Papazoglu a sărit la el, l-a imobilizat și a alertat grănicerii. Hoțul a fost prins și predat poliției, care a aflat că el mai înselase în același mod alți doi negustori din oraș, Provilenghiadis și Caraplis. Pentru faptele sale, Apostolidi s-a ales cu ani grei de închisoare.

Reclama zileiTeatrul Cinema Arena Grand, cu începere de astăzi și în zilele următoare, va rula în premieră superbul film Babilonul Păcatelor, extraordinară dramă în 7 acte. În rolul principal frumoasa actriță Maly Delschaft. Între pauze renumita trupă rusă va juca diferite dansuri. (1926)






Citește și:
27 iunie la Constanța de-a lungul timpului: D’ale urbei – Vizita unui prinț egiptean, numirea unui consul, frauda din port și o problemă de igienă

Ti-a placut articolul?

Comentarii