Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
18:35 28 01 2026 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Constănțeanul supărat Locuitorii din zona Trocadero deranjați de locurile de parcare rezervate de o cofetărie (FOTO)

ro

28 Jan, 2026 17:00 244 Marime text
  • Locuitorii din zonă semnalează că societatea are 3 contracte de închiriere active, datând din 2016, 2025 și 2026
 
În zona Trocadero din Constanța, o nouă cofetărie a stârnit nemulțumiri după ce a rezervat mai multe locuri de parcare, în condițiile în care găsirea unui loc liber în zonă este dificilă.
 
Locuitorii din zonă semnalează că societatea are 3 contracte de închiriere active, datând din 2016, 2025 și 2026. Ar fi ocupat un număr de 7 locuri de parcare, după spusele acestora.
 
Locurile de parcare rezervate de persoane fizice autorizate (PFA) sau persoane juridice sunt reglementate de Hotărârea Consiliului Local Constanța, care prevede că abonamentele sunt valabile de luni până vineri, între orele 08:00 și 20:00, iar în afara acestui interval – noaptea, în weekend sau în zilele de sărbători legale – parcarea în zona 2 este gratuită.
 
Autoritățile locale pot fi sesizate pentru verificarea legalității rezervărilor și pentru aplicarea reglementărilor privind parcările destinate firmelor.
 
PRECIZĂRI:

 
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal. Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
 




Citește și
Constănțeanul supărat Mai multe locuri de parcare, rezervate în zona Boema de o persoană juridică. În ce condiții se poate parca pe aceste spații? (FOTO+VIDEO)

 
Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Ti-a placut articolul?

Comentarii