Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
14:18 03 12 2025 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Președintele României, Nicușor Dan, la 25 de ani de la deschiderea Arhivelor Securității - „Adevărul istoric nu se negociază”

ro

03 Dec, 2025 13:13 141 Marime text
Sursă foto: Facebook/Nicușor Dan

Palatul Parlamentului a găzduit, pe 25 noiembrie 2025, Conferința „CNSAS – 25 de ani de la deschiderea Arhivelor Securității. Postcomunismul românesc”, un eveniment care marchează un sfert de secol de la înființarea instituției-cheie în procesul de clarificare a trecutului totalitar.

În mesajul transmis cu acest prilej, Președintele României, Nicușor Dan, a subliniat că deschiderea arhivelor Securității a reprezentat „un moment care a schimbat fundamental modul în care România democratică se raportează la propriul trecut”, o decizie întârziată, dar esențială pentru construcția unei societăți în care adevărul istoric nu este ascuns ori relativizat, se arată în comunicatul Consiliului Național pentru Studierea Arhivelor Securității (CNSAS).

Șeful statului a subliniat rolul central al CNSAS în garantarea accesului liber la dosarele fostei Securități și în protejarea memoriei victimelor regimului comunist. Instituția, în colaborare cu Arhivele Naționale, mediul academic și organizațiile dedicate studiului totalitarismului, a devenit „un pilon al efortului de a clarifica abuzurile și mecanismele de control care au marcat societatea românească”.

Potrivit Președintelui, doar prin documente și dovezi istoria se poate transforma în cunoaștere și responsabilitate instituțională:


„Fără acces la documente, istoria rămâne la presupoziții și ipoteze. Cu acces la dovezi, devine cunoaștere.”

Deschiderea arhivelor – începutul unei reforme a statului

Președintele a amintit că accesul, încă parțial, la arhivele fostei Securități nu a fost doar un gest de transparență, ci începutul unei veritabile reforme a statului. Aceasta a permis cetățenilor să afle adevărul despre funcționarea poliției politice comuniste și despre victimele represiunii.


Nicușor Dan a afirmat că statul român are datoria de a investi resurse în instituțiile care administrează arhive, astfel încât cercetătorii să beneficieze de instrumentele necesare completării cunoașterii istorice. În acest fel, fenomene contemporane precum nostalgia față de perioada totalitară pot fi combătute eficient.

La 25 de ani de la înființare, CNSAS rămâne, potrivit Președintelui, o instituție fundamentală pentru studierea istoriei recente. „Adevărul istoric nu se golește de sens odată cu trecerea timpului. Într-o societate democratică matură, el trebuie readus constant în atenția publică”, a declarat acesta.

Șeful statului a comparat instituțiile care gestionează arhive cu piloni ai democrației, la fel de importanți ca Parlamentul, sistemul de justiție sau presa liberă. Profesionalizarea și protejarea lor reprezintă o condiție esențială pentru asumarea fără ambiguități a trecutului recent.

Președintele a mulțumit celor care, în cele două decenii și jumătate, au lucrat „cu discreție și rigoare”, uneori împotriva inerției administrative, pentru ca documentele să devină accesibile, ordonate și cercetabile.


„Progresul ultimilor ani merită subliniat. Sper ca acesta să continue. Este o muncă vitală pentru o societate democratică”, a transmis Nicușor Dan, potrivit comunicatului CNSAS.

„România trebuie să-și privească trecutul în față”

Conferința de la Palatul Parlamentului reunește, timp de două zile, cercetători, istorici, arhiviști, reprezentanți ai administrației publice, ai societății civile și persoane care au trăit direct represiunea comunistă. Discuțiile vor viza atât realizările, cât și direcțiile de îmbunătățire a procesului de clarificare a trecutului recent.

În încheiere, Președintele României a subliniat că asumarea istoriei recente reprezintă o condiție pentru maturizarea democrației.

„CNSAS este parte a acestei obligații naționale. Faptul că instituția funcționează transparent, cu parteneri publici și internaționali și cu rezultate recunoscute, este un câștig democratic care trebuie protejat cu orice preț.”, a mai spus Nicușor Dan, în cadrul Conferinței „CNSAS – 25 de ani de la deschiderea Arhivelor Securității. Postcomunismul românesc”.


Citește și:
James Bond de România, după 21 de ani de comunism. Ce spun documentele CNSAS despre performanța efectivelor de Securitate
 
Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Ti-a placut articolul?

Comentarii