Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
16:32 27 10 2020 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Alegeri locale 2020. Primarii aleși în judeţul Constanţa. Unde sunt alese femei-primar

ro

01 Oct, 2020 02:41 1829 Marime text
  • Campania electorală pentru alegerile locale din anul 2020 s-a încheiat.

Alegerile pentru primari, consilii locale, consilii județene și președinți de consilii județene s-a terminat.

Cam peste tot, cu scandal, fără scandal, linia a fost trasă.

Și așa se face că avem, în județul Constanța, primari, în general de la PNL și PSD, PMP, dar și independenți sau de la ADER.

Avem și o familie în care soțul este primar de municipiu iar soția, independent, a câștigat alegerile, acolo unde fusese în urmă cu mai mult timp soțul primar.  


Dar avem și mai multe femei alese primar care s-au ambiționat și s-au luptat cu bărbații-candidați:

Iată, în continuare, lista primarilor aleși în județul Constanța.

Constanţa - Vergil Chiţac (PNL)
Mangalia - Cristian Radu (PNL)
Medgidia - Valentin Vrabie (PNL)
Cernavodă - Liviu Negoiţă (PNL)
Eforie - Robert Şerban (PNL)
Hârşova - Viorel Ionescu (PNL)

Murfatlar - George Cojocaru (PNL)
Năvodari - Florin Chelaru (PSD)
Negru Vodă - Petre Urziceanu (PNL)
Ovidiu - George Scupra (PNL)
Techirgiol - Iulian Soceanu (PNL)
23 August - Mugur Viorel Mitrana (PNL)

Adamclisi - Dorina Cicilia Şerbănescu (PNL)

Agigea - Cristian Cîrjaliu (PSD)
Albeşti - Gheorghe Moldovan (PNL)
Aliman - George Nicola (PNL)
Amzacea - Romică Stan (PSD)
Băneasa - Paul Coliş (PSD)

Bărăganu - Magdalena Neague (PSD)

Castelu - Nicolae Anghel (PMP)
Cerchezu - Ştefan Chelaru (PSD)
Chirnogeni - Gheorghe Manta (PSD)
Ciobanu - Tudorel Gurgu (PSD)
Ciocîrlia - Ionuţ Şerbu (PNL)
Cobadin - Cristian Telehoi (PSD)
Cogealac - Cati Hristu (PSD)
Comana - Ion Adam (PNL)
Corbu - Vasile Lumînare (PMP)
Costineşti - Dumitru Jianu (PMP)
Crucea - Iulian Tudorache (PNL)

Cumpăna - Mariana Gâju (PSD)

Cuza Vodă - Viorel Dulgheriu (PNL)
Deleni - Dan Marian (PSD)
Dobromir - Visel Iusein (PSD)
Dumbrăveni - Eugen Iliescu (PSD)
Fântânele - Adrian Roşu (PNL)

Gârliciu - Anica Tufă (ADER)

Ghindăreşti - Vasile Simion (PNL)

Grădina - Gabriela Iacobici (PSD)

Horia - Nicu Ioniţă (PNL)
Independenţa - Cristea Gâscan (PSD)

Ion Corvin - Tudoriţa Floros (PNL)

Istria - Mihai Ionescu (PSD)
Limanu - Daniel Georgescu (PSD)
Lipniţa - Nicolae Florin Dinu (PNL)
Lumina - Dumitru Chiru (PSD)
Mereni - Dumitru Guriţă (PNL)
Mihai Viteazu - Gheorghe Grameni (PNL)

Mihail Kogălniceanu - Ancuţa Belu (PNL)

Mircea Vodă - George Ionaşcu (PSD)
Nicolae Bălcescu - Dumitru Timofte (PSD)

Oltina - Ştefania Cealera (PSD)

Ostrov - Niculae Dragomir (PSD)
Pantelimon - Costel Armăşescu (PNL)
Pecineaga -Niculae Stan (PSD)

Peştera - Nicoleta Vrabie (independent)

Poarta Albă - Vasile Delicoti (PNL)
Rasova - Mihalache Neamţu (PNL)
Saligny - Ion Beiu (PSD)

Saraiu - Dorinela Irimia (PSD)

Săcele - Ion Oprea (PNL)
Seimeni - Mitică Şerban (PSD)
Siliştea - Mihai Soare (PSD)

Tîrguşor - Mădălina Negru (PSD)

Topalu - Constantin Baltă (PSD)
Topraisar - Gheorghe Stelian (PSD)
Tortoman - Lucian Chitic (PSD)
Tuzla - Reşit Taner (PSD)
Valu lui Traian - Florin Mitroi (PNL)
Vulturu - Eugen Berbec (PSD).

Sursa foto: Arhivă ZIUA de Constanta

 

Ti-a placut articolul?

Comentarii