Ziua internationala a persoanelor cu handicap
Ziua internationala a persoanelor cu handicap
04 Dec, 2006 00:00
ZIUA de Constanta
1388
Marime text
1388
Marime text
Ziua internationala a persoanelor cu handicap a fost proclamata de Adunarea Generala a Organizatiei Natiunilor Unite in 1992 pentru a marca incheierea Deceniului Natiunilor Unite dedicat persoanelor cu dizabilitati (1983-1992). Cei 10 ani au reprezentat o perioada de constientizare, de dezvoltare si implementare a unor programe destinate imbunatatirii situatiei acestei categorii sociale defavorizate. Marcata in fiecare an la 3 decembrie, Ziua internationala a persoanelor cu handicap are ca obiectiv promovarea intelegerii in ceea ce priveste problemele cu care se confrunta persoanele cu handicap si sustinerea demnitatii, a drepturilor si bunastarii acestora. Aceasta zi ofera ocazia unei schimbari de atitudine fata de persoanele cu deficiente, pentru a elimina barierele in ceea ce priveste implicarea lor in diverse sfere de activitate. In Constanta, evenimentul este punctat astazi, printr-o serbare dedicata acestor persoane. La acest eveniment participa 35 de copii, care vor recita poezii si vor canta in fata unei asistente largite.
Comentarii
Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi


