Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
12:21 15 04 2026 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

„Rusia continuă războiul hibrid”- Zeci de conturi ale Armatei Române, sparte de hackeri

ro

15 Apr, 2026 10:54 203 Marime text
Foto cu rol ilustrativ      Sursă foto: Freepick.com
Zeci de conturi ale Armatei Române au fost sparte  de hackerii ruși, unele dintre acestea apartinând bazelor aeriene NATO.
 
Acest lucru a fost dezvăluit după ce președintele României, Nicușor Dan, a vorbit recent despre atacurile hibride ale Rusiei.
 
E-mailurile militarilor români din cadrul Forțelor Aeriene Române ar fi fost sparte, conform Reuters.
 
Până acum, MApN nu a oferit detalii despre aceste acuzații.
 
Este vorba despre cel puțin 67 de conturi de email ale Armatei României care au fost sparte de hackerii ruși, potrivit  www.digi24.ro.

 
Toate aceste adrese aparțineau militarilor din cadrul Forțelor Aeriene Române.
 

Atacul ar fi avut loc în ultimele săptămâni, un atac îndreptat nu doar împotriva României, dar și împotriva Ucrainei, Greciei, Bulgariei sau Serbiei.
 

 Potrivit agenției de presă Reuters, reiese faptul că au fost sparte inclusiv adresele de e-mail ale unor ofițeri de rang înalt din cadrul Armatei României.
 
Recent, președintele Nicușor Dan anunțat că Serviciul Român de Informații (SRI), împreună cu FBI, au dejucat un întreg atac cibernetic pornit din Kremlin, fiind îndreptat ulterior către țările europene, inclusiv spre România.
 

 „Rusia continuă războiul hibrid împotriva țărilor occidentale și numai cine este de rea-credință nu vede asta.
 
 România trebuie să-și îmbunătățească securitatea cibernetică și să colaboreze în continuare cu partenerii occidentali”, a declarat președintele.




Citește și:

Un grup de hackeri având legături cu Iranul ar fi atacat site-ul ANAF
Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Ti-a placut articolul?

Comentarii