Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
07:06 21 07 2026 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Mobilizare generală în Prahova IGSU trimite forțe masive din București și alte patru județe în sprijinul pompierilor din Comarnic

ro

20 Jul, 2026 17:16 330 Marime text
Foto ilustrativă
Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) a trimis forțe masive din șase județe și structuri limitrofe pentru a sprijini pompierii din Prahova, grav afectați de inundațiile din localitatea Comarnic.

Ca urmare a agravării situației operative provocate de inundații în localitatea Comarnic, IGSU a dispus trimiterea de urgență a unor forțe suplimentare din București-Ilfov, Dâmbovița, Argeș, Teleorman, Brașov și de la Unitatea Specială de Intervenție în Situații de Urgență (USISU).

Zeci de pompieri, dotați cu autocamioane, buldoexcavatoare și 18 motopompe de mare capacitate, acționează integrat alături de ISU Prahova pentru evacuarea rapidă a apei din gospodării și de pe carosabil, precum și pentru îndepărtarea copacilor prăbușiți care pun în pericol siguranța populației.
 
Având în vedere dinamica situațiilor operative înregistrate în teren în localitatea Comarnic, IGSU a dispus suplimentarea forțelor și mijloacelor de intervenție, altfel: 
 
  • de la ISU B-IF - 1 autocamion de intervenție,  1 autospecială de descarcerare și 3 motopompe
  •  
  • de la ISU DB -  2 autocamioane de intervenție, 2 autospeciale de primă intervenție și comandă, 6 motopompe și 1 microbuz 
  •  
  • de la ISU AG - 1 autocamion de intervenție, 1 autospecială de primă intervenție și comandă, 3 motopompe  și 1 microbuz;
     
  • de la ISU TR - 1 buldoexcavator, 1 autocamion de intervenție, 1 autospecială de primă intervenție și comandă, 3 motopompe și 1 microbuz;
  •  
  • de la ISU BV -  1 autocamion de intervenție, 1 autospecială de primă intervenție și comandă, 3 motopompe și 1 microbuz;
  •  
  • de la USISU - 1 microbuz.
 
„Forțele suplimentare acționează integrat alături de echipajele ISU Prahova pentru gestionarea efectelor fenomenelor meteorologice, desfășurând misiuni de evacuare a apei, îndepărtare a arborilor și elementelor de construcție căzute, precum și alte intervenții destinate înlăturării situațiilor de pericol”, transmite IGSU.
PRECIZĂRI:

Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.

Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
 
 
 

Ti-a placut articolul?

Comentarii