Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
16:13 25 02 2026 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

„Milionarul din Dubai”, un impostor din România. Alertă privind metoda „Aurul la benzinărie”

ro

25 Feb, 2026 14:22 163 Marime text
 sursa foto: Freepick.com
Poliția primește din ce în ce mai multe sesizări despre persoane care încearcă să vândă aur pe bani la benzinării sau chiar pe banda de urgență.  

Un bărbat de 38 de ani din România se dădea drept „milionar din Dubai”, dar a sfârșit prin a fi condamnat în lipsă în Țările de Jos după ce a încercat să vândă bijuterii din aur fals și un telefon contrafăcut în mai multe benzinării, scrie nos.nl.

Bărbatul le-a spus oamenilor că este milionar din Dubai. Cu toate acestea, tocmai își pierduse cardul de credit, dar avea nevoie de bani pentru benzină. „M-a apucat de mână fără să mă întrebe și mi-a pus două inele de aur”, au declarat polițiștilor mai multe persoane.

El este așteptat să se prezinte în instanță luni, dar nu se prezintă. „Se pare că este în România”, notează judecătorul. De acolo este originar bărbatul. El a primit notificare că trebuie să se prezinte în fața judecătorului, tot în limba sa maternă.

În ciuda absenței sale, el se confruntă încă cu o condamnare. Procurorul cere o pedeapsă de șase săptămâni de închisoare, mai puțin cele trei zile pe care le-a executat deja în arest preventiv.







Citește și:

Escrocherie de tip „Prințul din Dubai”O femeie de afaceri din România, păcălită de un cetățean nigerian. DIICOT investighează un prejudiciu de peste două milioane de dolari
Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Ti-a placut articolul?

Comentarii