Litoral 2025 O bucată din plaja din Vama Veche, adjudecată de firma unui fost șef de poliție. Cine controlează afacerea de pe litoral
Litoral 2025: O bucată din plaja din Vama Veche, adjudecată de firma unui fost șef de poliție. Cine controlează
19 Apr, 2025 16:38
ZIUA de Constanta
1256
Marime text



- Recent, toate cele trei subsectoare scoase la închiriere în Vama Veche au fost adjudecate, în cadrul unei licitații publice organizate de Administrația Națională „Apele Române”, de o firmă controlată de un fost șef al Poliției Transporturi Constanța și de fiul acestuia.
Vama Veche rămâne una dintre cele mai atractive destinații estivale pentru tinerii din România, iar interesul pentru administrarea plajelor din zonă se dovedește la fel de intens ca prezența turiștilor în sezon. Recent, toate cele trei subsectoare scoase la închiriere în Vama Veche au fost adjudecate, în cadrul unei licitații publice organizate de Administrația Națională „Apele Române”, de o firmă controlată de un fost șef al Poliției Transporturi Constanța și de fiul acestuia.
În urma organizării de către Administrația Națională „Apele Române” a procedurii de licitație publică (etapa I) privind închirierea suprafețelor de plajă pentru sezoanele estivale 2025–2034 (următorii 10 ani), 57 din cele 83 de subsectoare scoase la închiriere au fost adjudecate, echivalentul a 49 de hectare (din totalul celor 75 de hectare scoase la închiriere). Potrivit Apele Române, suprafețele închiriate sunt situate în stațiunile Năvodari (4 subsectoare), Mamaia (37 de subsectoare), Constanța (10 subsectoare), Tuzla (4 subsectoare) și Vama Veche (3 subsectoare) și au două tipuri de destinații: agrement turistic (recreere) și agrement cu funcție sportivă – ambarcațiuni cu/fără motor.
Cine a câștigat plaja din Vamă
În ceea ce privește Vama Veche, cele trei subsectoare scoase la licitație – Vama Veche 1, 2 și 3 – au fost toate adjudecate de firma Tander Maxx SRL, din Mangalia. Suprafața totală închiriată de firmă este de 9.370 de metri pătrați, iar valoarea contractelor se ridică la suma totală de 137.000 lei, aproape de valorile de pornire.Mai exact:
- Vama Veche 1 (3.555 mp) – 50.000 lei
- Vama Veche 2 (2.901 mp) – 43.500 lei
- Vama Veche 3 (2.914 mp) – 43.500 lei
Tander Maxx SRL
Înființată în anul 2000, Tander Maxx SRL are sediul social pe strada Mihai Viteazu, Nr. 1, din Mangalia și oferă facilități de cazare pentru vacanțe și perioade de scurtă durată.Asociații firmei sunt Teodor Munteanu, cu 80% din capitalul social, și Ștefan Munteanu, cu 20% din capitalul social. Administratorul societății este Teodor Munteanu.
Potrivit termene.ro, Ștefan Munteanu mai este asociat și administrator în Electronav Clean SRL și Kaluda Summer SRL. La rândul său, Teodor Munteanu mai este asociat și administrator în Kallimba Maxx SRL, Recreation Maxx SRL, Metalic Prod Maxx SRL, Gia Naval System SRL, Gia Office Nav SRL și Kaluda Summer SRL.
De-a lungul anilor, firma a obținut, prin negociere directă, 77 de contracte de la autorități publice locale. Printre acestea se numără: Casa de Cultură a Studenților Galați, Casa de Cultură Studențească Reșița, Casa de Cultură a Studenților Iași, Casa de Cultură a Studenților Brașov și alții.
Ștefan Munteanu este tatăl lui Teodor Munteanu, care este fostul șef de la Secția regională de Poliție Transporturi Constanța, pensionat în prezent. Timp de zece ani, Ştefan Munteanu a fost şeful Biroului Economic al Poliţiei Mangalia, petrecându-şi, în total, aproximativ 18 ani în această unitate. Au urmat patru ani în care a fost şeful Poliţiei Neptun, iar şase ani şi i-a petrecut în fruntea Poliţiei Costineşti. Ulterior, a participat la concursul pentru postul de şef al SRPT Constanţa, pe care l-a câştigat. În 2008, câștiga concursul pentru șefia instituției, la data de 24 septembrie, cu nota 8,33. Concursul l-a câștigat după ce a asigurat interimatul instituției, după ce fostul șef, comisarul-șef Ioan Bucur a fost arestat.
PRECIZĂRI:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menționează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare și protecția datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Pentru redactarea acestui articol au fost folosite și informații de pe termene.ro.
Citește și:
Litoral 2025 Plajele Constanței, adjudecate pe 10 ani! Cine sunt noii „regi ai nisipului” și ce sume au plătit
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp
Comentarii