Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
17:44 21 07 2026 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

În ce stare se află cei trei marinari de pe nava afectată de incendiu lângă Sf Gheorghe. Precizările managerului SCJU Tulcea

ro

21 Jul, 2026 13:05 490 Marime text






În noaptea de 21 iulie 2026, la ora 00:05, MRCC Constanța (Maritime Rescue Coordination Centre), structură din cadrul Autorității Navale Române, a fost alertat de către nava GAS LISBON, sub pavilion Liberia, ca se afla in dificulate, în urma unui incendiu produs la bord.

Potrivit ANR, alerta a fost confirmată atât prin prin mesaje radio cât și prin sistemul Cospas-Sarsat.

Nava se afla la o distanță de aproximativ 14 mile marine de Sf. Gheorghe.

Trei dintre persoanele salvate necesitau îngrijiri medicale de urgență. Două victime prezentau arsuri pe aproximativ 10-15% din suprafața corpului, iar cea de-a treia suferise multiple plăgi și prezenta hemoragie.

Cele trei victime au ajuns, cu ajutorul navei multirol aparținând ISU TL, în municipiul Tulcea, de unde vor fi preluate și transportate la spital cu ambulanțe SMURD și ambulanțe aparținând Serviciului Județean de Ambulanta ( SAJ), potrivit IGSU.


În acest moment cele trei victime transportate de nava multirol din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Delta” al județului Tulcea au fost preluate de către echipajele medicale cu o ambulanță de terapie intensivă SMURD și o autospecială transport personal și victime multiple și transportate pentru investigații și îngrijiri medicale de specialitate la UPU Tulcea.

În ce stare se află victimele

Managerul Spitalului  SJU Tulcea a adus precizări de ultimă oră  privind starea pacienților.

„„Deci este vorba de trei marinari care au fost aduși la Spitalul Județean, la secția UPU, care au fost internați. Doi dintre ei prezintă arsuri sub 40% din suprafața corporală, localizate la nivelul feței și la nivelul membrelor superioare, arsurile fiind de gradul II și III. Celălalt este un policontuzionat, cu multiple plăgi la nivelul întregului corp, unele cu retenție de corp străin, sticlă, și în observație și pentru o contuzie lombară.


Nu sunt în stare gravă. Pacienții nu sunt intubați, dar vor sta pentru supraveghere, cel puțin primele 24 de ore, în funcție de evoluția lor, în secția de terapie intensivă a Spitalului Județean Tulcea.Pentru moment, nu este nevoie să fie transferați la alt spital”, a precizat Tudor Năstăsecu, amanager SCJU Tulcea



Citește și
IGSU UPDATE. Nava în flăcări pe Marea Neagră transportă peste 3.790 de tone de propan! Cei 17 membri echipajului au fost salvați (FOTO+VIDEO)




 

Ti-a placut articolul?

Comentarii