FOTO+VIDEO. Cod roșu de ploi în Constanța! Primăria Valu lui Traian a înființat un Centru de Permanență și distribuie saci de nisip
FOTO+VIDEO. Cod roșu de ploi în Constanța!: Primăria Valu lui Traian a înființat un Centru de Permanență


În urma codului roșu de ploi abundente care va lovi județul Constanța de astăzi, 7 octombrie 2025, de la ora 21.00 până mâine, la ora 15.00, în localitatea Valu lui Traian s-a înființat Centrul de Permanență la Primărie.
În acest sens, echipele gospodăriei comunale au început să încarce saci de nisip.
„Am înființat Centrul de Permanență la Primăria Valului Traian. După cum vedeți în spatele meu, echipele gospodăriei comunale încarcă saci de nisip. De ieri, începând de la ora opt și jumătate, de când s-a întrunit Consiliul Local pentru situații de urgență, au început distribuirea sacilor de nisip. Cinci sute au fost distribuite și predate personal cetățenilor vulnerabili din Valului Traian, iar ceilalți cinci sute au fost luați personal de la sediul Gospodăriei Comunale.
Astăzi continuăm acțiunile de însăcuire a nisipului, distribuirea lor către persoanele vulnerabile, identificarea altor persoane care s-ar afla în pericol, care sunt singure, fără aparținători sau nedeplasabile. De asemenea, echipele responsabile din cadrul primăriei vor identifica în continuare pe teren zonele vulnerabile din localitate și ne pregătim pentru Codul Roșu, care va intra în vigoare din această seară.
Noi sperăm că va fi bineee, și că vom scăpa ușor de acest cod roșu. Avem echipe dislocate pe teren în această noapte, în caz de precipitațiile vor fi atât de abundente pe cât se anunță, să identificăm în timp util punctele sensibile din localitate”, declară Loredana Ghena, reprezentant al Primăriei Valu lui Traian.
Citește și:
Știri Constanța: Primăria Valu lui Traian avertizează populația, în contextul avertizării de vreme rea
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp
Vezi toate STIRILE VIDEO!