FOTO."Big Brother" în București Ciprian Ciucu va supraveghea Capitala cu mii de camere, după vandalizarea Pasajului Basarab
FOTO."Big Brother" în București: Ciprian Ciucu va supraveghea Capitala cu mii de camere, după vandalizarea Pasajului
178
Marime text
Primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, a anunțat marți, 26 august 2026, într-o postare pe Facebook, că Bucureștiul va avea un sistem de supraveghere format din mii de camere, după ce Pasajul Basarab a fost vandalizat chiar în timpul lucrărilor de reabilitare.
Edilul spune că cei care au muncit pentru curățarea pasajului trebuie să reia lucrările și anunță că autoritățile lucrează deja la studiul de fezabilitate pentru implementarea noului sistem de monitorizare.
"Nu îmi făceam mari speranțe că Pasajul Basarab, aflat după mulți ani în reabilitare pentru a putea fi recepționat și administrat cum se cuvine, va rezista prea mult tagging-ului de proastă calitate. Ei bine, nu a rezistat nici măcar până la finalizarea reparațiilor".
"Camere vor fi. Nu se monteaza la bucată, ci un ca sistem de monitorizare cu mii de camere" Ciprian Ciucu a mai spus că în prezent se lucrează la studiul de fezabilitate pentru implementarea sistemului de supraveghere: "Oamenii care au muncit să îl curețe trebuie să o ia de la capăt pentru că... Camere vor fi. Nu se monteaza la bucată, ci un ca sistem de monitoruzare cu mii de camere. Pentru a fi eficient din punct de vedere economic. Acum lucram la studiul de fezabilitate, urmeaza proiectul tehnic".
Când vor fi gata lucrările de reabilitare După aproape 15 ani fără recepţie, una dintre cele mai mari lucrări de infrastructură din ţară şi un nod rutier important din Capitală, Pasajul Basarab, a intrat în reparaţii.
Ciprian Ciucu îi invita în martie pe autorii de graffiti să identifice împreună locații urbane, unde lucrările lor să fie promovate.
"Ca primar general, îi invit pe artişti să identificăm împreună locuri în Bucureşti unde să se poată exprima organizat, într-un mediu plăcut, ocazie cu care să fie şi promovaţi şi preţuiţi, nu amendaţi! Dar, în acelaşi timp, este important să se oprească din tagging şi să nu mai vandalizeze clădirile private sau publice", a transmis primarul.
PRECIZĂRI:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi


